Fitness merkezlerine gelen erkek yetişkinlerde sağlıklı yaşam biçimi davranışı ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Investigation of healthy lifestyle behavior and quality of life in male adults in the fitness center
- Tez No: 599765
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmanın amacı, fitness egzersizleri yapan yetişkin erkeklerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bazı demografik değişkenler ile sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının yaşam kalitesinin yordayıcısı olup olmadığının ortaya konmasıdır. Çalışmada, İstanbul İli Beylikdüzü İlçesi'ne bağlı merkezlerde fitness egzersizleri yapan toplamda 282 yetişkin erkek yer almıştır. Katılımcılara, veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (WHOQOL-BREF-TR) ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği-II uygulanmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkileri belirlemeye yönelik olarak Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Demografik değişkenler ile araştırma değişkenleri arasındaki ilişkilerin incelenmesinde, One-Way ANOVA, t-testi analizi, Bonferroni çoklu karşılaştırma testi ve Pearson Momentler Çarpımı korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu alt boyutlarını yordayan araştırma değişkenleri ve demografik değişkenleri belirlemeye yönelik yapılan incelemelerde hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between healthy lifestyle behaviors and quality of life of adult males who practice fitness-based exercise and to determine whether some demographic variables and healthy lifestyle behaviors are predictors of quality of life. In the study, there were a total of 282 adult men performing fitness exercises in the centers of Beylikdüzü District of Istanbul Province. Personal Information Form, World Health Organization Quality of Life Scale (WHOQOL-BREF-TR) and Healthy Lifestyle Behavior Scale-II were applied to the participants. Pearson Moments Multiplication Correlation Analysis was applied to determine the relationships between the scales. One-Way ANOVA, t-test analysis, Bonferroni multiple comparison test and Pearson Moments Product Correlation analysis were used to examine the relationships between demographic variables and research variables. Hierarchical regression analysis was used to determine the research variables and demographic variables that predict the sub-dimensions of the World Health Organization's Quality of Life Scale Short Form.