Elit seviyedeki basketbolcuların bazı seçilmiş antropometrik özellikleri ile şut performansları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An analysis of the relationship between some selected anthropometric characteristics and shot performance of elite basketball players
  1. Tez No: 599769
  2. Yazar: AYDINER ATTİLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜŞTÜ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada; seçilmiş antropometrik özellikler ve Amerikan Basketbol Ligi oyuncularının şut performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma; 2010-2011 sezonundan 2016-2017 sezonuna kadar toplam 7 sezondan oluşmakla birlikte, Amerikan Basketbol Ligi'nde oynamış ve antropometrik ölçümleri alınmış 20-30 yaş aralığındaki 101 basketbolcuyu içermektedir. NBA Seçim Kurulu' nca yapılan ölçümlere göre; bir oyuncunun el genişliği ve el uzunluğu, dikkate alınması gereken bir özelliktir. Bu özelliğin en çok görüldüğü üç kategori aşağıdaki gibidir: Oyun Kurucu, Şutör Guard, ve Kısa Forvet). NBA şut performansı parametrelerini; iki ve üç sayılık atış performansları üzerinde gerçekleştirilen analizleri dikkate alarak hazırlamıştır. İki sayılık atış yüzdesi ve üç sayılık atış yüzdesi oyuncuların katıldığı 82 normal sezon maçından elde edilmiştir. Yukarıda bahsedilmiş olan istatistiksel analizler için, IBM SPSS 25 paket program kullanılmıştır. Çalışma sonuçları analiz edilirken oyuncular; bazı antropometrik özelliklerine göre gruplandırılmışlardır. El Yüzey Alanı ve El Fark Ölçümleri, El uzunluğu ve El genişliği ölçümlerinden yararlanarak hesaplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde kümeleme yöntemi kullanılmış, tanımlayıcı özellikler için (X) ve standard sapmalar için (ss) değerleri verilmiştir. Yapılan çalışmanın değerlendirilmesinde basketbol oyuncularının seçili antropometrik özelliklerinin tanımlayıcı istatistik değerleri, saha içi tanımlayıcı istatistik değerleri, ölçüm gruplarının compare means tabloları, frekans aralıkları, One Way Anova, Sperman's rho testi, Kruskal Wallis testi, Normallik Testi uygulanmıştır. El genişliği, el uzunluğu, el yüzey alanı ve el fark ölçümleri ile şut performansı arasındaki ilişki tespiti için Spearman's rho korelasyon test yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between the selected anthropometric characteristics and the shooting performance of the players who played in the American Basketball League. The universe of the study covers a total of 6 seasons covering the 2010-2011 season from the 2016-2017 season. The universe of the study consists of 101 basketball players aged between 20 and 30 years who played in the American Basketball League and whose anthropometric measurements were taken. According to the measurements taken by the NBA Draft Combine organization, the players have to take into consideration the hand width and hand length measurements. Three categories: point guard, shooting guard and small forward. NBA drafting of the players in the 82 regular season matches in the two-point and three-point shot performances taking into account. Two-point shooting percentage, three-point shooting percentage were analyzed. SPSS 25 for Windows package program was used for statistical analysis. While analyzing the results of the analysis, the players were divided into groups according to their anthropometric measurements. In the statistical analysis of data, cluster analyzes were performed and mean (X), standard deviation (ss) values are given for descriptive statistics. Spearman's rho correlation test method was used to determine the relationship between hand width, hand length, hand surface area and hand difference measurements and shooting performance. In the evaluation of the study, descriptive statistical values of selected anthropometric characteristics of basketball players, in-field descriptive statistics values, comparison means tables of measurement groups, frequency ranges, One Way Anova, Spearman's rho correlation test, Kruskal Wallis test, Normality Test were applied. Spearman's rho correlation test method was used to determine the relationship between hand width, hand length, hand surface area and hand difference measurements and shooting performance.