Dar alan antrenmanlarının U17-U19 yaş grubu futbolcularının seçilmiş fizyolojik özellikleri üzerine etkileri
Effectsof narrow-field training on the selected physiological properties of U17 and u19 years footballers
- Tez No: 599768
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma ile U17-U19 yaş grubundaki futbolcularda, dar alan antrenmanlarının, seçilmiş fiziksel ve fizyolojik özelliklere etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, dar alan antrenmanları uygulanan grupta bulunan ve Beşiktaş U17-U19 pilot takımında yer alan 20 futbolcu, geniş alan antrenmanları uygulanan grupta bulunan ve amatör ligde futbol oynayan 20 futbolcu ve rekreatif grupta bulunan ve öğrenim gördüğü lisede okul takımında yer alan 20 futbolcu, toplamda 60 futbolcu ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, deneklerin fiziksel (yaş, spor yaşı, boy, vücut ağırlığı, BKİ ve vücut yağ yüzdesi) ve bazı fizyolojik özellikleri (sürat, çeviklik, beceri ve güç) çeşitli test ve ölçümlerle tespit edilmiştir. Elde edilen verilerin analizi IBM SPSS 25,0 programında yapılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde gurup içi karşılaştırmalar için bağımlı örneklem t-testi (paired sample t test) ve guruplar arası karşılaştırmalarda ANOVA ve post hock testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of narrow-field training on selected physical and physiological characteristics in U17-U19 age group football players. The research was conducted in the group of 20 footballers who were applied narrow-field training group and Besiktas U17-U19 in the pilot team, in the group of 20 footballers who were applied large-field training group and played football in the amateur league and in the group of 20 footballers who were located in recreative group and played football in the in the school team in high school. In the study, physical (age, sports age, height, body weight, BMI and body fat percentage) and some physiological characteristics (speed, agility, skill and power) were determined by various tests and measurements. The data were analysed by IBM SPSS 25.0 program. In the analysis of the data obtained in the study, paired sample t-test was used for in-group comparisons and ANOVA and post hock tests were used for intergroup comparisons. As a result of the analysis; narrow field training group have occurred decline of 1,49% in body weight variable, 1,44% in the BMI variable, 2,12% in body fat percentage variable, 7,76% in a 10 m sprint test, 8,33% in the 20 m sprint test, 7,21% in zig zag test and 6,94% in the agility skill test, increase of 1,57% in vertical jump test.