o,o'-dihidroksi Schiff bazlarının geçiş elementleri katyonlarıyla verdiği komplekslerin incelenmesi
The investigation of the complexes given by transition elemenets cations with o,o'-dihydroxy Schiff bases
  1. Tez No: 599770
  2. Yazar: ORHAN ATAKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada ONO tipinde üç dişli o,o'*dihidroksi Schiff bazları ve bunların Nikel(II) katyonuyla verdiği kompleksler hazırlanıp bunların özellikleri elementel analiz, magnetik süsseptibilite ölçümleri, UV ve IR spektroskopisi ile incelenmiştir. Hazırlanan komplekslere amin katılması ile yapının nasıl değiştiği araştırılmıştır. Bunlara ilave olarak ON tipinde iki dişli o-hidroksialdimin ve ONNO tipinde dört dişli o,o'-dihidroksidialdimin ve çok dişli Schiff bazları elde edilip bunların nikelı(II) komplekslerinin özellikleri yukarıda verilen analitik metotlarla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, tridentate o, o '* dihydroxy Schiff bases and their complexes with Nickel (II) cation were prepared and their properties were investigated by elemental analysis, magnetic susceptibility measurements, UV and IR spectroscopy. It was investigated how the structure changed by adding amine to the prepared complexes. In addition, ON-type bidentate o-hydroxyalkyrimidine , ONNO type tetradentate o, o-dihydroxydialdimine and polydentate Schiff bases were obtained and their nickel (II) complexes were investigated by analytical methods given above.