Crp'nin akut pankreatit hastalarında harmless akut pankreatit skoru (HAPS) ile birlikte kullanımının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of effectiveness of crp in the acute pancreatitis patient with harmless acute pancreatitis score (HAPS)
- Tez No: 599771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİRDES TOPAL, DR. P. YEŞİM AKYOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İlk ve Acil Yardım, Gastroenterology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
GİRİŞ Akut pankreatit erken tanı ve tedavinin önem arz ettiği akut karın ağrısı nedenlerinden birisidir. Tanı konulan hastaların %80'inde hafif atak şeklinde iken, kalan %20'de hayatı tehdit edici ciddiyette olabilmektedir. Lokal ve sistemik komplikasyonları ile yüksek mortalite ve morbidite sebebidir. Akut pankreatit hastalarında mortalite %5'lerde seyretmektedir. C Reaktf Protein akut faz reaktanlarından biri olmakla birlikte interlökinler ile aktif hale getirilmektedir. Bu çalışmada acil servise başvurup akut pankreatit tanısı alan hastalarda HAPS'a CRP eklemenin erken prognostik tahmine katkı sağlayıp sağlamadığı araştırıldı. GEREÇ VE YÖNTEMLER Çalışmamız geriye dönük olarak 1 Ocak 2014 ile 1 Ocak 2019 tarihleri arasında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran 18 yaş üstü akut pankreatit tanısı alan 251 hasta ile yapıldı. BULGULAR Hastaların %62,5'i kadın ve yaş ortalaması 58,82 ± 18,77 yıl idi. Olguların %21,1'inde pankreatit şiddetli, %5,6'sında mortalite, %31,1'inde komplikasyon ve %10'unun yoğun bakım ünitesi yatışı olduğu görüldü. En sık etiyolojik faktör olarak safra taşları (%44,6) görülürken, alkolik pankreatit hastalarının tamamının erkek olduğu, olguların %33,5'inin idiopatik olduğu görüldü. Kadınlarda şiddetli pankreatit oranının fazla olduğu görüldü. Ransonun başvuru anındaki parametreleri ile değerlendirmede bile komplikasyon ve YBÜ yatış durumu ile istatistiksel anlamlı ilişki olduğu görüldü. Yaş grupları arasında en fazla mortalitenin 18-35 yaş arasında olduğu, mortalitenin yaş ile ters orantı seyrettiği görüldü. Pankreatit şiddeti ile yaş arasında pozitif korelasyon görüldü. HAPS'a CRP parametresinin eklenmesi ile HAPS'ın sensivite ve spesifitesinde, mortalite, pankreatit şiddeti, komplikasyon ve YBÜ yatış durumunu belirlemede istatistiksel anlamlı artış sağladığı görüldü. SONUÇ Çalışmamızda CRP'nin HAPS'a eklenmesi ile HAPS'ın sensivite ve spesifitesini arttırdığını, mortalite, komplikasyon, pankreatit şiddetini ve YBÜ yatışı belirlemede daha prediktör skor haline getirmiştir. Hızlı, kolay uygulanabilir bu skorlama sistemi CRP'nin eklenmesi ile daha yüksek duyarlılık ve seçicilikle AP'de morbidite ve mortalite belirteci olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION Acute pancreatitis is one of the causes of acute abdominal pain in which early diagnosis and treatment is important. 80% of the patients diagnosed as mild attacks, while the remaining 20% can be life-threatening seriousness. It is a cause of high mortality and morbidity with local and systemic complications. Mortality in acute pancreatitis patients is around 5%. C Reactive Protein is one of the acute phase reactants but is activated by interleukins. In this study, we investigated whether adding CRP to HAPS may contribute to early prognostic estimation in patients with acute pancreatitis admitted to the emergency department. MATERIAL METHODS The study was conducted retrospectively with 251 patients over the age of 18 years who were admitted to the Emergency Department of İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital between January 1, 2014 and January 1, 2019. RESULTS 62.5% of the patients were female and the mean age was 58.82 ± 18.77 years. Pancreatitis was severe in 21.1%, mortality in 5.6%, complications in 31.1% and intensive care unit hospitalization in 10%. Gallstones (44.6%) were the most common etiologic factors, while all alcoholic pancreatitis patients were male and 33.5% of the patients were idiopathic. The rate of severe pancreatitis was higher in women. Even in the first 24 h parameters, there was a statistically significant relationship between complication and ICU hospitalization. Among the age groups, the highest mortality was between 18-35 years and the mortality rate was inversely proportional to age. There was a positive correlation between the severity of pancreatitis and age. The addition of CRP to HAPS resulted in a significant increase in mortality, severity of pancreatitis, complication and ICU hospitalization. CONCLUSION In our study, we found that the addition of CRP to HAPS increased the sensitivity and specificity of HAPS, making it a predictor score in determining mortality, complications, severity of pancreatitis and ICU hospitalization. However, there is still a need for early diagnosis and prognostic predictive scoring systems. We thought that comprehensive studies on this subject will contribute to the literature and decrease the mortality and economic losses by determining the early prognosis of acute pancreatitis with high mortality and morbidity.