Akut pankreatit ile başvuran hastalardaortalama trombosit hacmi, ranson kriterleri ve CRP arasındaki ilişki
The relationship between mean platelet volume, ranson criteria and CRP in patients presenting with acute pancreatitis
- Tez No: 865522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYYİBE SALER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı akut pankreatitli hastalarda MPV 'nin inflamatuar bir belir-teç olarak değerlendirilmesi ve MPV'nin CRP, Ranson skoru ile ilşkisini incelemektir. Gereç ve yöntem: Çalışmamız 01.07.15-30.03.16 tarihlerinde hastanemize akut pank-reatit tanısı ile başvuran 119 hasta incelendi. Ayrıca çalışmaya 88 sağlıklı kontrol grubu eklendi. Hasta grup 75'i bilier pankreatit 44 non-bilier pankreatit tanısı almıştı. Tüm hastaların demogra-fik verileri, klinik, laboratuar, Ranson kriterleri incelendi. Bulgular: Çalışmaya 119 akut pankreatitli hasta ve 88 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Hasta grubun yaş ortalaması 53,8(±18,0) idi. Kontrol grubunun yaş ortalması 53,1(±6,8) idi. İki grup arasında yaş açısından anlamlı fark saptanmadı (p: 0.744). İki grup arasında cinsiyet açı-sından istatiksel anlamlı fark saptanmadı (p: 0,716). Akut pankreatit hastalarında MPV değerleri sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırıldığında hasta grup lehine düşük bulunmuştur (p: 0.001). C-reaktif protein seviyesi ise AP hastalarında kontrol grupla karşılaştırıldığında anlamlı olarak yüksekti (p< 0,001). Hasta grup bilier ve non-bilier pankreatit olarak ikiye ayrıldığında MPV değeri açısından anlamlı fark saptanmadı. Ayrıca MPV ve hastanede kalış süresi karşılaştırılma-sında anlamlı bir sonuç bulunmadı. Korelasyon analizinde MPV değeri serum CRP de¬ğerleri ve Ranson geliş skoru ile korele olmadığı görüldü. Sonuç: Çalışmamızda MPV değerini akut pankreatitli hastalarda kontrol grubuna göre düşük bulduk. MPV diğer inflamtuar belirteçler gibi akut pankreatit tanısında faydalı bir belirteç olabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: The aim of the study is evaluating MPV as an indicator of inflamation in acute pancreatitis patients and analyzing relation between MPV, CRP and Ranson score. Methods: In our study we investigated 119 patients who diagnosed with acute pancrea-titis in our hospital between 01.07.15 - 30.03.16 and 88 healthy subjects were enrolled in this study. Patients with acute pancreatitis were clas¬sified 75 as biliary and 44 were as non-biliary acute pancreatitis. The demographic data of all patients, clinical, laboratory findings and Ranson criteria were examined. Results: 119 patients with acute pancreatitis, and 88 healthy subjects were enrolled in this study. The average age of the patients was 53,8(±18,0). The average age of the control group was 53,1(±6,8). There was no significant age difference between the groups (p: 0.744). No statiscally significant difference between both groups was determined in terms of gender (sex ) (p: 0,716). Mean platelet volume was significantly lower among patients with acute panc-reatitis when compared with control group (p: 0.001). CRP significantly higher among patients with AP when compared with control group (p< 0,001). There was no significant MPV diffe-rence between the biliary and non biliary group. When we compared length of hospital stay with MPV there was no significant difference. In correlation analysis there was no correlation between CRP, Ranson score and serum MPV levels. Conclusion: In this study we observed that MPV levels in acute pancreatit group redu-ced compared to with healthy controls. MPV might be useful marker for the diagnosis of acute pancreatitis like other inflammation markers.