Termal kâğıtlardan insanlara geçen Bisfenol A'nın belirlenmesi ve insanlara geçen miktarının teorik olarak hesaplanması
Investigation of Bisphenol A levels transformed fromthermal papers to people
- Tez No: 599776
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞANA SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bisfenol A (BPA) bir 'ksenöstrojen' olup endokrin fonksiyonel bozukluk oluşturan (endokrin bozucu) bir bileşiktir. Başlangıçta BPA çevresel zayıf bir östrojen olarak kabul edilmiştir. Sonraki çalışmalarda ise BPA'nın çok düşük konsantrasyonlar da bile (pikomol, nanomol) nukleus dışındaki reseptörlere bağlanarak doku ve hücrelerin fizyolojik fonksiyonlarını çok yönlü etkileyen özellikleri olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada, toplum sağlığı açısından son derece zararlı olduğu düşünülen termal kağıtlardaki bisfenol A'nın (BPA) kantitatif olarak tayini için kesin ve hassas bir yöntem geliştirilmiştir. BPA termal kağıtlardan asetonitril-su karışımı ile ekstrakte edilmiştir. BPA'nın ektraksiyon verimi üzerine organik çözücü konsantrasyonunun, pH'nin, ekstraksiyon sıcaklığı ve süresinin etkileri incelenmiştir. Optimize edilen koşullar altında (asetonitril:su oranı 40:60, pH=7, 60 ºC'de, 8 saat), geliştirilen metot beş farklı tipteki termal kağıttan (kasa fişi, POS cihazı fişi, hastane barkodu, ATM fişi, uçak bileti) BPA'nın ekstrakte edilmesi amacıyla uygulanmış ve BPA konsantrasyonları saptanmıştır. Termal kağıtların ortalama BPA içerikleri 8.91 – 10.27 mg g-1 arasında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bisphenol A (BPA) is a eno xenoestrogen tir which is an endocrine disrupting compound. Initially BPA was considered an environmentally weak estrogen. Subsequent studies have shown that BPA can bind to receptors other than the nucleus, even at very low concentrations (picomol, nanomol), and have multiple effects on the physiological functions of tissues and cells. In this study, a precise and sensitive method has been developed for the quantitative determination of bisphenol A (BPA) in thermal papers, which is considered to be extremely harmful to public health. BPA was extracted from thermal papers with acetonitrile-water mixture. The effects of organic solvent concentration, pH, extraction temperature and time on the extraction efficiency of BPA were investigated. Under optimized conditions (acetonitrile: water ratio 40:60, pH = 7, 60 ºC, 8 hours), the developed method consists of five different types of thermal paper (cashier receipt, POS device receipt, hospital barcode, ATM receipt, air ticket) BPA was used for extraction and BPA concentrations were determined. The average BPA contents of the thermal papers were between 8.91 and 10.27 mg g-1.