Çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerin aile merkezli bakıma ilişkin tutumlarının iş doyumuna etkisi
The effect of the attitudes family centered care on job saticfaction i̇n nurses working i̇n pediatric clinics
- Tez No: 693269
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerin aile merkezli bakıma ilişkin tutumlarının iş doyumuna etkisinin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Diyarbakır'da bir çocuk hastanesinin çocuk kliniklerinde çalışan ve araştırmayı kabul eden 150 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacılar tarafından oluşturulan Sosyo-demografik Veri Formu, Minnesota İş Doyum Ölçeği ve Aile Merkezli Bakım Tutum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler sayısal değer, yüzdelik oran, ortalama değer, korelasyon analizi, Mann Whitney U ve Kruskall Wallis testleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan çocuk kliniklerinde çalışan hemşireler için Aile Merkezli Bakım Genel Tutum puanları ortalama 4.33±0.57, Aile Merkezli Bakımın Katkısı puanları ortalama 4.30±0.56, Bakıma Aile ve Çocuk Katılımı puanları ortalama 4.36±0.61, Genel Doyum puanları ortalama 2.74±0.77, İçsel Doyum puanları ortalama 3.01±0.86 ve Dışsal Doyum puanları ortalama 2.34±.078'dir. Çalışmaya katılan hemşirelerin büyük çoğunluğunun aile merkezli bakım konusunda eğitim almadığı saptandı. Çalıştıkları alanda aile merkezli bakım uygulayamayacaklarını ve uygulamaya engeller olduğunu düşündükleri belirlendi. Hemşirelerin büyük çoğunluğu çocuğun bakımına ebeveyn katılımını desteklediği, aile merkezli bakımın çocuk, ebeveyn ve hemşire için yararlı olduğu görüşünde oldukları belirlendi. Lisansüstü eğitim alan katılımcıların Aile Merkezli Bakım Genel Tutum, Aile Merkezli Bakımın Katkısı, Bakıma Aile ve Çocuk Katılımı puan ortalamalarının daha yüksek olduğu belirlendi. Katılımcıların yaklaşık yarısı çalıştıkları alanda aile merkezli bakım uygulamada engellerin olmadığını düşünmekte ve iş doyumlarının daha yüksek olduğu belirlendi. Aile Merkezli Bakım Genel Tutum ile İçsel Doyum arasında anlamlı, pozitif yönlü ve çok zayıf bir ilişki olduğu sonucuna varıldı. Benzer şekilde; Aile Merkezli Bakımın Katkısı İçsel Doyum arasında anlamlı, pozitif yönlü ve çok zayıf bir ilişki olduğu belirlendi. Araştırma sonucunda hemşirelerin aile merkezli bakıma ilişkin tutumlarının iş doyumlarına etkisini değerlendirmek için bu konu hakkında daha fazla çalışma yapılmasına ve düzenli olarak araştırılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as descriptive work to determine the influence of attitudes towards family-centred care expressed by nurses working in child clinics on their job satisfaction. The sample group of this study comprises 150 nurses working in child clinics of one child hospital in Diyarbakir, who agreed to participate in it. The study data was collected using Socio-Demographic Data Form, Minnesota Job Satisfaction Questionnaire, and Family-Centred Care Attitude Scale. The data collected in the study was evaluated using percentage values, mean values, correlation analysis, and Mann Whitney U and Kruskall Wallis tests. The average score in General Attitude towards Family-Centred Care of nurses working in child clinics who participated in this study was 4.30±0.56, the average score in the Contribution of Family-Centred Care was 4.36±0.61, the average score in General Satisfaction was 2.74±0.77, the average score in Internal Satisfaction was 3.01±0.86, and the average score in External Satisfaction was 2.34±.078. It was determined that most of the nurses participating in the study did not receive training regarding family-centred care. It was established that they think that they will not be able to utilise family-centred care in their workplace and there are obstacles to its introduction. Moreover, it was found out that most of the nurses support the participation of parents in childcare, and consider family-centred care as beneficial to the child, parents, and the nurse. It was determined that participants with higher education scored higher on average in the Family-Centered General Approach, the Benefits of Family-Centered Care, and the Participation of Family and Child in Care. Approximately half of all participants did not think that there are obstacles to the implementation of family-centred care in their workplace, and their job satisfaction was observed to be higher. A significant, positive, yet very weak interrelation was determined between the General Attitude towards Family-Centred Care and Internal Satisfaction. Similarly, an interrelation of the same character was determined between the Contribution of Family-Centered Care and Internal Satisfaction. As a result of this study, it was established that there is a need for further studies and regular research to evaluate the effects of attitudes towards family-centred care on the job satisfaction of nurses.