Büyüme faktörleri içeren fibrin ağının sinüs ogmentasyonundaki etkinliğinin klinik, histolojik ve histomorfometrik analizi
  1. Tez No: 599793
  2. Yazar: İHSAN ÇAĞLAR ÇİNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı, sinüs ogmentasyonunda kullanılan 2 farklı kemik greftinin yeni kemik oluşumu üzerindeki etkisinin histolojik ve histomorfometrik yönden incelenmesi ve greftlerin hacimsel değişikliklerinin değerlendirilmesidir. Posterior maksillada tek taraflı dişsizlik ve yetersiz rezidüel kemik yüksekliğine sahip (< 5mm) 20 hasta iki gruba ayrılarak, kontrol grubunda beta-trikalsiyum fosfat (β-TCP), test grubunda ise büyüme faktörleri içeren fibrin ağı olarak nitelendirilen Mineralize Plazmatik Matrkis (MPM) uygulanmıştır. Operasyondan 6 ay sonra, elde edilen biyopsiler incelenmiş, cerrahiden 1 hafta ve 6 ay sonra dental volümetrik tomografiler (DVT) yardımıyla hacimsel değerler karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda, yeni kemik yüzdesi kontrol grubunda %26,92 ± 7,26 test grubunda %35,40 ± 9,09, rezidüel greft kontrol grubunda %32,25 ± 8,48 test grubunda %23,13 ± 6,16, bağ dokusu miktarı kontrol grubunda %40,83 ± 8,86 test grubunda %41,48 ± 8,41 olarak tespit edilmiştir. Operasyondan 1 hafta sonra greft hacmi kontrol grubunda ortalama 2670,12 ± 546,85 mm³ test grubunda 2622,78 ± 512,92 mm³, 6 ay sonunda kontrol grubunda 2240,03 ± 680,85 mm³ test grubunda 2256,78 ± 664,15 mm³'tür. Yeni oluşan kemik test grubunda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazla iken (p0.05). Hacimsel analizde 1. hafta ve 6. ay değerleri açısından gruplar arasında anlamlı bir fark görülmemiş (p>0.05) ancak grup içi değerlendirmede 1. hafta ve 6.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the efficiency of Beta-Tricalcium Phosphate (β-TCP) and Mineralized Plasmatic Matrix (MPM) by analyzing the histomorphometric quantity and histological quality of newly formed bone in maxillary sinus lift (MSL) technique as well as volume stability with cone beam computed tomography (CBCT). Twenty patients with insufficient residual bone height unilaterally at posterior maxilla (