0-3 yaş çocuklarda sigara dumanı maruziyeti ve çocuk sağlığı üzerine etkisi
Cigarette smoke exposure of 0-3 years children and its effect on children health
- Tez No: 599802
- Danışmanlar: PROF. AYTEN TAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma 0-3 yaş çocuklarda sigara dumanı maruziyetinin genel sağlığa etkisini incelemek amacıyla analitik-kesitsel olarak Aralık 2018- Şubat 2019 tarihleri arasında Kars Arpaçay Aile Sağlığı Merkezinde yapılmıştır. Çalışmanın evreninin bu aile sağlığı merkezine kayıtlı 0-3 yaş çocuğu olan anneler (N=739), örneklemini ise 353 anne oluşturmuştur. Veriler, konu ile ilgili literatür taranarak araştırmacı tarafından oluşturulan veri toplama formu ile toplanmıştır. Veriler anneler ile telefonla görüşülerek toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ve ki-kare analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan annelerin yaş ortalaması 29,52±6,26 olup, %43,9'ü ilkokul mezunudur. Annelerin %94,6'sının ev hanımı olduğu ve evlerinde %93,5'inin ısınma aracı olarak soba kullandığı saptanmıştır. Annelerin %13,6'sının gebeliğinde sigara kullandığı, %54,8'inde ailede sigara içen en az bir kişinin olduğu bulunmuştur. Çocukların %15,3'ünün bulunduğu odada sigara içildiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was carried out analytically and cross-sectionally between December 2018 and February 2019 at Kars Arpaçay Family Healthcare Center in order to examine the effects of cigarette smoke exposure of children between the ages of 0-3 years on general health. The population of the study consisted of the mothers with 0-3 years old children (N=739) registered in this family healthcare center and the sample of the study consisted of 353 mothers. The data were collected by the data collection form developed by the researcher after reviewing the literature on the subject. The data were collected via telephone interviews with the mothers. Descriptive statistics and chi-square analysis were used for data analysis. The mean age of the mothers participating in the study was 29.52 ± 6.26 and 43.9% of them were primary school graduates. It was found that 94.6% of the mothers were housewives and 93.5% of them use stoves to heat their home. It was found that 13.6% of the mothers smoked during their pregnancy and 54.8% of them had at least one person smoking in the family during their pregnancy. It was found that 15.3% of the children were exposed to secondhand smoke when they were in the room.