Genç yetişkinlerde yeme tutumu ile olumsuz değerlendirilme korkusu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between eating attitude and fear of negative evaluation in young adults
  1. Tez No: 599834
  2. Yazar: DİLAN KARDELEN CENK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ONUR NOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, özel bir üniversitede okuyan ve yaşları 18 ile 28 yaş arası olan genç yetişkinler üzerinde, yeme tutumları ile olumsuz değerlendirilme korkusu arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmaya katılan 150 katılımcıya sosyodemografik bilgi formu, yeme tutum testi ve olumsuz değerlendirilme korkusu ölçeği uygulanmıştır. Çalışmada yeme tutumları ve olumsuz değerlendirilme korkusu ile sosyodemografik bilgiler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Sosyodemografik Bilgi Formu'nda yer alan değişkenlerin dağılımlarını saptamak amacıyla Frekans Analizi kullanılmıştır. Uygulanan ölçekler ile Sosyodemografik Bilgi ve Veri Formunda yer alan değişkenler arasındaki ilişkiyi saptamak için Tek Yönlü Varyans Analizi ve Bağımsız T-Testi Analizinden yararlanılmıştır. Ölçeklerin kendi aralarındaki ilişkiyi tespit edebilmek amacıyla ise Pearson Korelasyon Analizi ve Lineer Regresyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the variables related to eating attitudes and fear of negative evaluation of young adults aged 18 to 28 years of age at a private university. For this purpose, sociodemographic information form, eating attitude test and fear of negative evaluation scale were applied to 150 participants. Frequency Analysis was used to determine the distribution of variables in the sociodemographic information form. One-way ANOVA and Independent T-Test Analysis were used to determine the relationship between the scales and the variables in the Sociodemographic Information and Data Form. In order to determinate the relationship between the scales, during statistical studies, Pearson Correlation Analysis and Linear Regression Analysis were used.In the study, the relationship between eating attitudes and fear of negative evaluation and sociodemographic information were examined.