Üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığının yeme tutumu ve beden algısı ile ilişkisinin incelenmesi
The examination of the relationship between social media addiction, eating attitudes, and body perception among university students
  1. Tez No: 925752
  2. Yazar: NUREVŞAN ZEHİROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZERSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç yetişkinlerde son yıllarda artan sosyal medya kullanımı ile beden algısı ve yeme bozukluğu ilişkisinin saptanması ve değerlendirilmesidir. İstanbul'daki özel üniversitelerde öğrenim gören 18-25 yaş aralığındaki öğrencilere tez anket formu çevrimiçi olarak yapılmıştır. Katılımcılara demografik sorular, 3 günlük besin tüketim kaydı, Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği-Yetişkin Formu, Beden Algısı Ölçeği ve Yeme Tutumu Ölçeği uygulanmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 22,11'dir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the relationship between social media use, body image, and eating disorders among young adults. An online survey was conducted with students aged 18–25 from private universities in Istanbul. Participants answered demographic questions, completed a 3-day food record, the Social Media Addiction Scale-Adult Form, the Body Image Scale, and the Eating Attitudes Scale. The mean age was 22.11. There was a low but significant positive correlation between eating attitudes and social media addiction (r = 0.192; p < 0.05).Body image (t = 2.735; p = 0.007) and eating attitudes (t = 2.586; p = 0.010) differed significantly by gender. Females had higher scores in body image (91.92) and eating attitudes (177.31) than males (79.20 and 163.24). Social media addiction (F = 23.866; p = 0.000), virtual tolerance (F = 15.501; p = 0.000), and virtual communication (F = 25.375; p = 0.000) increased with longer daily social media use.Significant differences were found between social media usage time and body image (F = 3.749; p = 0.025), social media addiction (F = 5.936; p = 0.003), virtual tolerance (F = 7.682; p = 0.001), and virtual communication (F = 3.167; p = 0.044). Participants using social media for 5–8 years had higher virtual communication levels than those with 9+ years of use.Energy (r = -0.153; p = 0.015) and carbohydrate intake (r = -0.142; p = 0.023) were negatively correlated with body image. Higher energy intake may negatively affect body image. In conclusion, educational programs can promote conscious social media use to reduce its negative impacts.