İnvaziv pulmoner aspergilloz şüpheli hastalarda galaktomannan ve beta glukan antijen testlerinin karşılaştırılması
Comparison of galactomannan and beta glucan antigen tests results in the suspicion of invasive pulmonary aspergillosis
- Tez No: 599855
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KALKANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İnvaziv pulmoner aspergilloz risk altındaki hastalarda yüksek morbidite ve mortalite oranlarına sahip fırsatçı mantar enfeksiyonudur. Hastalığın erken tanı ve tedavisi yüksek mortalite oranlarını düşürmek adına hayati önem taşır. Konvansiyonel yöntemlerin tanıda gecikmelere yol açması erken tanıya olanak sağlayan galaktomannan ve (1-3)-ß-D-Glukan gibi serolojik yöntemlerin kullanımını gündeme getirmiştir. Bu çalışmanın amacı piyasaya yeni çıkan Dynamiker Aspergillus Galaktomannan ve Dynamiker Fungus (1-3)-ß-D-Glukan testlerinin invaziv pulmoner aspergilloz enfeksiyonlarındaki tanısal duyarlılıklarını tespit etmektir. Çalışmamıza Aralık 2018-Mayıs 2019 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde invaziv pulmoner aspergilloz şüphesi ile takip edilen 62 hastaya ait 136 serum, 9 BAL sıvısı örneği dahil edilmiştir. Hastaların tanımlanmasında EORTC/MSG kriterleri kullanılmıştır. Dynamiker Aspergillus Galaktomannan ve Dynamiker Fungus (1-3)-ß-D-Glukan testleri kullanılarak Aspergillus enfeksiyon varlığı araştırılmıştır. Duyarlılık, özgüllük, pozitif ve negatif prediktif değer FDA onaylı Plateliaᵀᴹ Aspergillus Ag testine göre hesaplanmıştır. EORTC/MSG kriterlerine göre 62 hastanın 32 (%51,6) tanesi İPA olarak tanımlanırken İPA olmayan 30 (%48,4) hasta kontrol grubunu oluşturmuştur. İPA tanısı konulan hastaların 11 (%34,4) tanesi yüksek olasılıklı İPA, 21 (%65,6) hasta ise düşük olasılıklı İPA olarak değerlendirilmiştir. Kanıtlanmış İPA tanısı alan hasta bulunmamaktadır. İPA gelişiminde en önemli risk faktörünün uzamış steroid kullanımı olduğu saptanmıştır (p=0,011).
Özet (Çeviri)
Invasive pulmonary aspergillosis is an opportunistic fungal infection presents high morbidity and mortality rates for high risk patients. Early diagnosis and treatment of the disease is vital to reduce high mortality rates. Serological methods such as galactomannan and (1-3)-ß-D-Glucan are frequently used for the early diagnosis, since conventional methods may delay the diagnosis. The aim of this study was to determine the diagnostic accuracy of Dynamiker Aspergillus Galactomannan and Dynamiker Fungus (1-3)-ß-D-Glucan tests which recently to the market for the diagnosis of aspergillosis. Our study, was performed by using the 136 serum and 9 BAL fluids samples collected from 62 patients with suspicion of invasive pulmonary aspergillosis at Gazi University Medical Faculty Hospital, between the December 2018 and May 2019. EORTC/MSG criteria were used to classify the patients. The presence of Aspergillus infection was investigated by using Dynamiker Aspergillus Galactomannan and Fungus (1-3)-ß-D-Glucan tests. Sensitivity, specificity, positive and negative predictive value were calculated according to FDA approved Plateliaᵀᴹ Aspergillus Ag test. According to EORTC / MSG criteria, 32 (51.6%) of 62 patients were defined as IPA group and 30 patients (48.4%) without IPA composed the control group. Eleven (34.4%) of the patients in IPA group were considered as probable IPA while, 21 (65.6%) patients were possible IPA. No patients were diagnosed as proven IPA. The most important risk factor for the development of IPA was determined as prolonged steroid use (p = 0.011).