Türkiye üniversite sporları federasyonu organizasyonlarına katılan sporcuların mükemmeliyetçilik algılarının bazı değişkenler açısından karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
A comparative analysis of the perception of perfectionism of the athletes that participate the organisations of Turkish university sports federation in terms of specific variables
  1. Tez No: 599869
  2. Yazar: HAKAN ERAVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR PEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Organizasyonlarına Katılan Sporcuların Mükemmeliyetçilik Algılarının yapılan spor branşı, yaş, cinsiyet, eğitim gördüğü yüksekokul ya da fakülte, haftalık antrenman saati, milli, profesyonel ya da amatör olarak spor yapmaları ve yapılan sporun takım ya da ferdi olmasına göre karşılaştırılmalı olarak incelenmesidir. Araştırma da betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2016-2017sezonunda Türkiye üniversite sporları federasyonu tarafından düzenlenen Basketbol, Voleybol, Futbol, Hentbol, Snowboard, Jimnastik, Kayak Alp disiplini, Speedminton, Tenis, Spor Tırmanışı branşlarında 337 sporcu oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, Frost (1990) tarafından geliştirilen“Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. ÇBMÖ-F' nin cronbach alfa güvenirlik katsayısı 0,90 olarak hesaplanmıştır. Verilerin analizi, SPSS programı ile yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, t testi, MANOVA ve ANOVA kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre üniversiteli sporcuların mükemmeliyetçilik algılarının genel olarak olumlu olduğu görülmektedir. Üniversiteli sporcuların mükemmeliyetçilik algıları cinsiyete göre erkek sporcular lehine anlamlı farklılık göstermektedir. Ayrıca Beden Eğitimi ve Spor Bölümlerinde okuyan sporcularla diğer bölümlerde okuyan sporcular arasında genel ölçekte ve alt boyutlar arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Bireysel spor yapan ferdi sporcuların takım sporu yapanlara oranla mükemmeliyetçilikleri alt boyutlar da değerlendirildiğinde ferdi sporcuların kişisel standartlar, alt boyutundaki puanları daha yüksektir. Sporcuların mükemmeliyetçilik algıları yapılan spor branşına göre karşılaştırıldığında da anlamlı farklılıklar görülmektedir. Basit hataların kaybetmeye, sakatlanmaya ve hayati tehlikelere sebep olduğu sporlarda mükemmeliyetçilik puanları çok daha yüksektir. Yaşa göre yapılan karşılaştırmalarda istatistiksel olarak mükemmeliyetçilik algılarında anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Sporcuların amatör, profesyonel ve milli sporcu olmaları ile mükemmeliyetçilik algıları arasında da anlamlı farklılıklar bulunamamıştır, alt boyutlara da sadece kişisel standartlar boyutunda milli sporcular diğer sporculara oranla daha yüksek puanlara sahiptir. Ayrıca haftalık antrenman süresi de sporcuların mükemmeliyetçilik algılarında etkili olmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to make a comparative analysis of the perception of perfectionism of the athletes that participate the organisations of Turkish University Sports Federation in terms of specific variables such as; sport branch,age,gender,faculty or college,weekly training hours and durations,being whether proffessional or amateur or national and a member of a team sport or individual athlete. In this research, descriptive survey model was used. The study group was consisted of 337 athletes that participated in the organisations of Turkish University Sports Federation within the season of 2016-2017 in branches of basketball, volleyball,football,handball,snowboard gymnastics, alpine skiing, speedminton,tennis and sports climbing. The research data was collected by Multi-dimensional Perfectionism Scale developed by Frost in 1990 and self- developed ' Personal Information Form'. Frost's scale's cranbach alpha reliability coefficient was calculated as 0.90. In data analysis SPSS program, frequency,percent,arithmetic average,standard deviation, t test, MANOVA and ANOVA were used. According to the research results, the perceptions of perfectionism of university student athletes were generally positive. Male athletes' perception of perfectionism differ from the female athletes. There were no significant differences between the student athletes of the Faculty of Physical Education and Sports and other faculty student athletes in terms of general scale and sub-interdimensional statistics. Individual athletes' personal standards sub-dimension scores were higher than team sports athletes. There were significant differences in athletes' perception of perfectionism according to their branches. The scores of perfectionism were much more higher in some branches that simple mistakes may end with loss, injury or even life- threatening situation. There were no significant differences statistically in terms of age, being a national athlete , professional or amateur. Only national athletes had high scores of sub-dimensions of personal standards. Additionally, the perception of perfectionism was not effected by the athletes' weekly training hours and duration.