CBS destekli mobil deprem bilgi sistemi uygulaması: Hazturk son depremler
GISupported mobile earthquake information system application: Hazturk last earthquakes
- Tez No: 735272
- Danışmanlar: PROF. DR. HİMMET KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Jeodezi ve Fotogrametri, Geography, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Depremler, insanlık tarihi boyunca yıkıcı etkileri olmuş, öngörülemez ve engellenemez doğal afetlerdir. Ancak bilim gün geçtikçe depremleri daha iyi anlamakta ve etkilerinin en aza indirgenmesini sağlamaya çalışmaktadır. Şehirlerin doğru planlanıp, depreme dayanıklı bir şekilde inşa edilmesi olumsuz etkileri azaltmakta yardımcı olmaktadır. Yeterli sayıda toplanma ve geçici barınma alanlarının oluşturulması, deprem gerçekleştikten sonra depremzedelerin artçı sarsıntılar ve hasarlı yapılardan daha az etkilenmelerine yardımcı olduğu gibi, yetkililerin duruma müdahale hızlarına katkı sağlayacaktır. Ayrıca toplumun düzenli olarak deprem konusunda eğitilip, bilinçlendirilmesi de depremin etkilerinin azaltılması anlamında büyük önem arz etmektedir. Türkiye gibi deprem bölgesinde yaşayan toplumlar için resmi kaynaklardan aktarılan deprem öncesi, sırası ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında bilgiler, toplanma ve geçici barınma alanları bilgilerinin kamuoyuna aktarılması gerekmektedir. Böylelikle toplum, afet durumunda daha az panik yapıp, önlenebilecek olası can ve mal kayıplarının önüne geçebilecektir. Gelişen teknoloji sayesinde akıllı telefonlar toplumun çoğunluğunda kabul görmekte ve kullanılmaktadır. Akıllı telefonların gün geçtikçe daha güçlü ve verimli olmasıyla mobil uygulamalar günlük hayatın merkezinde bulunmaktadır. Google Play ve Apple Store gibi mağazalardan indirilebilen mobil uygulamalar kullanıcıların günlük ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra, faydalı kaynakların kullanıcıya ulaştırılmasına da yardımcı olmaktadırlar. Projenin temel amacı, toplumu deprem hakkında bilinçlendirirken, gerçekleşmiş depremleri en yalın hali ile kullanıcı ile buluşturmaktır. Bu kapsamda Türkiye'de gerçekleşmiş depremler için Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi'nin sunduğu veriler kullanılmaktadır. Ek olarak dünya çapında gerçekleşmiş depremler için U.S. Geological Survey tarafından veriler uygulama içinde yer almaktadır. Türkiye'de gerçekleşen depremler için akıllı telefonlar üzerinden kullanıcının seçtiği büyüklüğe göre anlık bildirimler gönderilerek, kullanıcılar gerçekleşmiş depremlerden haberdar olmaktadır. Gerçekleşmiş depremler liste görünümde belirli parametrelere göre sıralanıp, filtrelenebilmesinin yanı sıra harita üzerinde de kullanıcı ile paylaşılmaktadır. Depremler gerçekleştiği büyüklüğe göre renklendirilerek daha anlaşılır bir görünüm elde edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca harita bileşenine fay hatlarının da eklenmesiyle kullanıcı ilgili bilgilere tek bir uygulama üzerinden ulaşabilmektedir. Bireylerin afet sonrasında can güvenliklerini sağlayabilmeleri için belirlenen toplanma ve geçici barınma alanları tez kapsamında İstanbul ili özelinde uygulamaya eklenmiştir. Kullanıcı uygulamaya konum izini vererek en yakınındaki toplanma veya geçici barınma alanını konum analizi algoritmaları kullanılarak bulabileceği gibi harita üzerinden de ilgili alanları seçip akıllı telefonuna kaydedebilecektir. Kullanıcı bu alanları istediği kişilerle de paylaşabilecektir. Ek olarak kullanıcı belirlediği bir konumdan toplanma veya geçici barınma alanına yol tarifini offline olarak akıllı telefonunda saklayıp afet anında kullanabilecektir. Uygulamanın bu özelliği ile hem afet öncesi bilinçlenme sağlanacak hem de afet sırasında veya sonrasında internet erişimi olmasa dahi yol yönlendirmelerine akıllı telefonlar üzerinden ulaşılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are unpredictable and unpreventable natural disasters that have had devastating effects throughout human history. However, science is trying to better understand earthquakes day by day and try to minimize their effects. The correct planning of the cities and the construction of earthquake-resistant ones helps to reduce the negative effects. Establishing sufficient number of gathering and temporary shelters will not only help earthquake survivors to be less affected by aftershocks and damaged structures after the earthquake has occurred, but also will contribute to the speed of response of the authorities to the situation. In addition, it is of great importance to regularly educate and raise awareness of the society about earthquakes in terms of reducing the effects of the earthquake. For communities living in earthquake zones such as Turkey, information about what to do before, during and after the earthquake, as well as information about assembly and temporary shelters, transferred from official sources, should be shared with the public. Thus, the society will be able to panic less in case of disaster and prevent possible loss of life and property that can be prevented. Thanks to the developing technology, smart phones are accepted and used by the majority of the society. With smartphones becoming more powerful and efficient day by day, mobile applications are at the center of daily life. Mobile applications that can be downloaded from stores such as Google Play and Apple Store not only meet the daily needs of users, but also help deliver useful resources to the user. The main purpose of the project is to raise awareness of the society about earthquakes and to bring together the earthquakes that have taken place with the user in their simplest form. In this context, data provided by Boğaziçi University Kandilli Observatory and Earthquake Research Institute Regional Earthquake-Tsunami Monitoring and Evaluation Center are used for earthquakes that took place in Turkey. In addition, data from the US Geological Survey for earthquakes that have occurred worldwide are included in the application. Users are informed about earthquakes that have occurred in Turkey by sending instant notifications according to the magnitude selected by the user via smart phones. In addition to being able to be sorted and filtered according to certain parameters in the list view, the earthquakes that have occurred are also shared with the user on the map. Earthquakes have been colored according to the magnitude of their occurrence, and a more understandable view has been tried to be obtained. In addition, by adding fault lines to the map component, the user can access the relevant information through a single application. Gathering and temporary accommodation areas determined for individuals to ensure their life safety after the disaster have been added to the application in the province of Istanbul within the scope of the thesis. By giving the location permission to the application, the user will be able to find the nearest gathering or temporary accommodation area using location analysis algorithms, as well as select the relevant areas on the map and save them to her/his smartphone. The user will also be able to share these fields with anyone he wants. In addition, the user will be able to store the directions from a designated location to the assembly or temporary accommodation area offline on his smart phone and use them in case of disaster. With this feature of the application, both pre-disaster awareness will be raised and road directions will be accessible via smart phones even if there is no internet access during or after the disaster.