İstatiksel kenmotsu manifoldların legendrian altmanifoldlarda genelleştirilmiş Wintgen eşitsizliği
A generalized Wintgen inequality for legendrian submanifolds in kenmotsu statistical manifolds
- Tez No: 599897
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZHAN MURATHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu Yüksek Lisans Tezi yedi temel bölüm içermektedir. İlk bölüm giriştir. Bu bölümde Wintgen eşitsizliğinin tarihçesinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde temel tanım ve formüller tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde de altmanifoldlar teorisi hakkında bazı temel kavramlar tanıtıldı. Dördüncü bölüm içsel ve dışsal değişmez bağıntılarından birisi olan ve kaynaklarda DDVV eşitsizliği olarak isimlendirilen Wintgen Eşitsizliği tanımlandı. Beşinci bölüm iki temel parçadan oluşturuldu. Bölümün ilk parçasında istatiksel yapılardan oluşmakta ve ikinci parçada istatiksel altmanifoldlara yer verilmiştir. Altıncı bölümde Hemen Hemen Kenmotsu istatistiksel manifoldlar tanımlandı. Yedinci bölümde ise Hemen Hemen ((f^' (t))/(f(t))) – Kenmotsu İstatistiksel manifold için genelleştirilmiş wintgen eşitsizliği tanımlandı.
Özet (Çeviri)
This Master Thesis contains seven basic sections. The first section is the introduction. In this section, it is introduced from the history of Wintgen inequalities. In the second chapter, it is introduced basic definitions and formulas. In the third chapter, some basic concepts about submanifolds theory are introducted. In the fourth chapter, Wintgen inequality which is one of the intrinsic and extrinsic invariant relations and which is known as the DDVV will be given. The fifth chapter has two basic parts. The first subsection is consists of the statistical structuries and the second subsection is devoted the statistical submanifolds. The almost Kenmotsu statistical submanifolds is introduced in the six chapter. In the seventh chapter, generalized Wintgen inequality for Legendrian submanifolds in (f^' (t))/(f(t))-Kenmotsu statistical manifolds.