Development and characterization of (carbonated) hydroxyapatite, akermanite involving polycaprolactone scaffolds
Polikaprolakton iskeleleri içeren (karbonatlı) hidroksiapatitin, akermanitin geliştirilmesi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 599906
  2. Yazar: GERÇEM ALTUNORDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KESKİN, PROF. DR. ZAFER EVİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kemik doku kaybı veya hasarı kazalardan, yaralanmalardan ve hastalıklardan (osteomiyelit, osteosarkom, osteoporoz vd.) dolayı olabilir. Kemik doku mühendisliği (BTE), kemik doku yenilenmesini geliştiren biyomalzemeler geliştirmeyi amaçlamaktadır. Dolayısıyla, BTE için olan iskeleler, biyouyumlu ve biyoaktif olmalıdırlar; kemik dokusu ile güçlü iletişimi sağlar. Biyoseramikler doğal kemik mineraline benzeyen ve BTE iskelelerinin biyoaktivitesini artıran bir grup biyomateryallerdir. Bunlar göz önünde bulundurularak, hidroksiapatit (HA), karbonatlı hidroksiapatit (CHA) ve akermanit (AKR) biyoseramikleri sentezlendi ve BTE iskelelerinde kullanılmak üzere optimum kombinasyonları belirlendi. Tüm biyoseramiklerin biyoaktiviteleri iyiydi. Ancak, AKR'nin inkübasyon ortamının pH'sini bazik yaptığı görülmüştür. Bu nedenle, %90HA-%10AKR ve %90CHA-%10AKR biyoseramik grupları hazırlanmış ve sadece HA ve CHA içeren gruplarla karşılaştırılmıştır. Biyoseramik-polimer kompozit iskeleleri bu biyoseramiklerle yüklenen (ağırlıkça %10) poli ԑ-kaprolakton (PCL) çözeltinin ıslak elektroeğirmesiyle hazırlanmış ve degredasyon, şişme ve mikroyüzeysel özellikler bakımından karakterize edilmişlerdir. CHA ve AKR içeren iskelelerin yüksek oranda apatit oluşumunu destekledikleri görülmüştür. İlave olarak, hücre çoğalması ve osteojenik aktivite kemik hücreleriyle (Saos-2) çalışılmıştır. Tüm iskelelerin arasında, %90HA-%10AKR ve %90CHA-%10AKR minerallerini içeren PCL iskelelerinin hücre çoğalması daha iyiydi. Bütün grupların apatit katman oluşturarak osteojenik aktivite sağladıkları incelenmiştir. Sonuç olarak, tüm iskele gruplarının kemik dokusu mühendisliği uygulamalarında kullanım için umut verici olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Bone tissue loss or damage can occur due to accidents, injuries and diseases (osteomyelitis, osteosarcaoma, osteoporosis, etc.). Bone tissue engineering (BTE) aims to develop biomaterials that enhance the regeneration of bone tissue. Therefore, scaffolds for BTE should be biocompatible and bioactive; enabling strong communication with bone tissue. Bioceramics are a group of biomaterials that resemble to native bone mineral and improve bioactivity of BTE scaffolds. Considering these hydroxyapatite (HA), carbonated hydroxyapatite (CHA) and akermanite (AKR) bioceramics were synthesized and their optimum combination was determined to be used as BTE scaffolds. Bioactivities of all bioceramics were good. However, it was seen that AKR makes the ambient pH of the incubation medium basic. Therefore, 90% HA-10% AKR and 90% CHA-10% AKR bioceramic groups were prepared and compared with only HA or CHA containing groups. Bioceramic-polymer composite scaffolds were prepared by wet electrospinning of poly ԑ-caprolactone (PCL) solution loaded with these bioceramics (10% w/w) and then characterized for degradation, swelling and microstructural properties. Scaffolds containing CHA and AKR were shown to highly support apatite formation. Additionaly, cell proliferation and osteogenic activity were studied with bone cells (Saos-2). Among all, PCL scaffolds containing 90%HA-10%AKR and 90%CHA-10%AKR minerals supported better cell proliferation. It was observed that all groups induced cell differentiation with apatite layer formation. Therefore, all scaffolds groups are considered to be promising for use in bone tissue engineering applications.