Samandağ(Hatay) yöresinde yetiştirilen 'Owari satsuma'mandarin çeşidinin doğal soğutmalı ve soğuk hava depolarında muhafazası
Storage of 'Owari satsuma' mandarin variety grown in Samandağ (Hatay) in common and cold store
- Tez No: 599969
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERHAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, Hatay ili Samandağ ilçesinde yetiştirilen 'Owari Satsuma' mandarin çeşidinin doğal soğutmalı depo ve soğukta muhafazasının kaliteye etkisinin araştırılmasıdır. Bu çalışmada materyal olarak, Samandağ'da yetiştirilen 'Owari Satsuma' mandarin çeşidi kullanılmıştır. Meyveler kontrol, su, sıcak su (53 °C'de 2 dakika) ve ticari uygulamalar yapıldıktan sonra sarılı veya dökme olarak doğal soğutmalı depo ve soğuk hava depolarında 5±0,5 C'de ve %90±5 oransal nemde 90 gün süreyle depolanmış, 15 günde bir analizlenmiş ve ayrıca 7 gün 20 °C'de %70‒75 oransal nem içeren depoda bekletilerek analizler yinelenmiştir. Muhafaza ve raf ömrü sırasında ağırlık kayıpları, görünüş (1‒5), mantarsal ve fizyolojik nedenlerle bozulan meyve miktarları, yeşil kapsüllü meyve oranı, meyve kabuk rengi, usare miktarı, suda çözünebilir toplam kuru madde (SÇKM) miktarı, pH değeri, titre edilebilir asit (TEA) miktarı, SÇKM/TEA oranı ve tat (1‒9)incelenmiştir. Bulgularımıza göre, doğal depoda depolanan dökme olarak ambalajlanan 'Owari Satsuma' mandarin çeşidi meyveleri tüm uygulamalar için en fazla 30. gün depolanabilir. Bu süreden sonra tüketiciler tarafından kabul edilebilirliklerini kabetmektedirler. Doğal depoda depolanan hutbak kağıda sarılı olarak ambalajlanan 'Owari Satsuma' mandarin çeşidi meyveleri tüm uygulamalar için 45. gün muhafaza edilebilir. Soğuk depoda depolanan dökme olarak ambalajlanan 'Owari Satsuma' mandarin çeşidi kontrol, su kontrol ve sıcak su uygulamaları meyveleri 5±0,5 C sıcaklık ve %90±5 oransal nem koşullarında 45. gün depolanabilir. Soğuk depoda depolanan dökme olarak ambalajlanan 'Owari Satsuma' mandarin çeşidi ticari uygulama meyveleri 5±0,5 C sıcaklık ve %90±5 oransal nem koşullarında en fazla 75. gün depolanabilir. Soğuk depoda depolanan hutbak kağıda sarılı olarak ambalajlanan 'Owari Satsuma' mandarin çeşidi meyveleri tüm uygulamalar için 5±0,5 C sıcaklık ve %90±5 oransal nem koşullarında 60. güne kadar başarıyla depolanabileceği belirlenmiştir. Sıcak su uygulaması doğal ve soğuk depoda depolanan 'Owari Satsuma' mandarin çeşidi meyveleri için alternatif olarak önerilebilir. Muhafaza süresi uzadıkça ticari uygulama meyvelerinde uygulamadan kaynaklı fizyolojik nedenlerle bozulan meyve miktarında aşırı artışlar olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, effects on the quality in and performance of this variety were determined in common and cold storages. As the material in this study, 'Owari Satsuma' mandarin variety grown in Samandağ (Hatay) was used. Fruits were control, water, hot water (53 °C and 2 minute) and commercial treatments after stored common store and at 5±0,5 C and 90±5% relative humidity for 90 days in cold stores and were analyzed every fortnightly. In addition to fruit were kept at 20 ºC and 70‒75% relative humidity for 7 days and were analyzed. The fruit were packed in bulk and wrapped. The weight loss, appearance (1‒5), incidence of physiological disorders and fungal decay, rate of green bottom, fruit skin color, juice content, total soluble solid (TSS) content, pH value, titratable acid content (TA), TSS/TA ratio and taste (1‒9) were determined during storage and shelf life. According to data, the common store 'Owari Satsuma' mandarin variety all treatment with packed in bulk fruits can be successfully stored for 30 days and the common store 'Owari Satsuma' mandarin variety all treatment with packed in wrapped fruits can be successfully stored for 45 day. The cold store 'Owari Satsuma' mandarin variety all treatment with packed in wrapped fruits can be successfully stored for 60 day. The cold stored 'Owari Satsuma' mandarin varieties had 45 days of control, water control and hot water treatments for 5±0,5 °C temperature and 90 ± 5% relative humidity conditions, and up to 75 days for commercial, treatment it can be preserved without losing. Hot water application can be recommended as an alternative for 'Owari Satsuma' mandarin varieties stored in natural and cold storage. As the preservation period was prolonged, there was an excessive increase in the amount of fruit deteriorated due to physiological reasons due to application in commercial application fruits.