Mobilization against waste facilities of municipalities in Turkey between 2000 and 2018
Türkiye'de belediyelerin atık tesislerine karşı mücadeleler 2000-2018
- Tez No: 600040
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ GENÇER BAYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yerel yönetimler, çevresel sürdürülebilirliğin önemli bir aktörü olarak, hava kirliliği, yeşil alanlar, hayvan hakları ve atık yönetimini kapsayan geniş bir politika yelpazesinde, yerel topluluklar tarafından yöneltilen itirazların hedefi olmaktadır. Atık yönetimi alanında, toplum tarafından üretilen yüksek miktarlardaki atık, yerel yönetimleri, yeni atık bertaraf tesislerinin konumlandırılması için baskı altına almaktadır. Bu durum, yerel toplulukları, atık nedeniyle oluşabilecek hastalık riski, çöp gazına maruz kalmak ve çöp kokusu ile yaşamak gibi endişelerle birlikte, çevreye vereceği zararlar ve ekonomik faaliyetleri için bir tehlike arz ettiği iddialarıyla protesto etkinliğine başvurmalarına yol açmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, 2000 ve 2018 yılları arasında Türkiye'de yerel yönetimlere karşı yöneltilen atık protestolarının neden meydana geldiği sorusuna, protesto etkinlik analizi yöntemini kullanarak, cevap aramaktır. Böylece, çalışma, toplumsal hareketler literatüründeki politika süreci teorisi çerçevesinde, Türkiye'de yerel yönetimlerin yetki alanında yapılması planlanan veya işletme halinde olan atık tesislerine karşı gerçekleştirilen protesto etkinliklerinin, taleplerini, frekansını, konumunu, aktörlerini ve repertuar türleri ile birlikte atık karşıtı hareketlerin sonuçlarını belirleyen faktörleri de kayıt altına alarak inceleyecektir.
Özet (Çeviri)
Local governments, as essential actors of environmental sustainability, are regularly challenged by local communities in wide range policy areas covering air pollution, recycling, green spaces, animal rights and waste management. Regarding the waste management, high quantities of waste generated by society force municipalities to site new waste disposal plants which provoke protests over the concerns of local communities such as the exposure of waste-based health risks, smells and landfill gas, along with economic and environmental grievances. The primary aim of this thesis is to seek answer why waste protests occurred against municipalities in Turkey between 2000 and 2018 by employing the protest event analysis method. By doing so, the research records the examination of claims, targets, frequency, location, dimensions, types and actors of the protests, as well as the determinants of outcomes in waste mobilizations, against waste infrastructures planning to construct or existing in operation by local authorities in Turkey within the framework of policy process theory in social movement literature.