Transatlantik köle ticareti, Amerikan ekonomisi üzerindeki etkisi ve güncel ekonomi politiği
Transatlantic slave trade, its impact on the American economy and its actual economi̇c policy
  1. Tez No: 600069
  2. Yazar: MUTLU ÖZDEMİROĞLU KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SEDAT AYBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
15. yüzyıl sonlarındaki coğrafi keşifler ile ele geçirilen yerler Portekiz ve İspanyollar arasında rekabete yol açtı. Kristof Colombo'nun yaptığı keşifle ortaya çıkan tartışmaları sonlandırmak için 1494'te İspanya'da bir anlaşma imzalanmıştır. Böylece Avrupa dışında kalan tüm dünya iki deniz gücü olan Portekiz ve İspanya tarafından paylaşılmıştır. Ticaret kapitalizmin sanayi kapitalizmine dönüşmesinde ön ayak olan Transatlantik köle ticareti 15 yüzyılda başlamış ve 19. Yüzyılın ikinci yarısına kadar hız kesmeden devam etmiştir. Tüm dünyayı etkileyen bu ticarete Portekiz, İspanya, Hollanda, Fransa ve İngiltere ev sahipliği yapmıştır. Rakamlar tartışmalı olsa da genel kanı bu süreçte Avrupalılar tarafından Afrika'dan taşınan köle işgücünün 12 milyon ile 60 milyon olduğudur. Bu ticaret esas olarak Avrupa'nın genişleme tarihine ait olup çok geniş ve karmaşık bir çalışma alanını içerir. Amacım bu çalışmada hâlihazırda araştırmacılar tarafından bilimsel bir ışıkla araştırılan bu insan ticaretine yol açan nedenleri Yeni Dünya gelişmeleri bağlamına yerleştirmeyi denemek, Afrika'dan Amerika kıtalarına insan ithalatının medcezir etkisini gösterebilmek, kapitalizmi nasıl omuzlarında yükselttiğine bakmak ve bu yolculukta siyah insanın batıda kimlik arayışına şahitlik etmektir. Ayrıca bu çalışma ekonomik ve toplumsal bir kavram olan ve yaşandığı dönem içerisinde büyük devinimlere neden olan kölelik olgusuna ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Geographical discoveries at the end of the 15th century led to competition between Portugal and the Spanish. An agreement was signed in Spain in 1494 to end the controversy arising from the discovery made by Christopher Colombo. Thus, the whole world outside Europe is shared by two naval powers, Portugal and Spain. Transatlantic slave trade, which led the transformation of trade capitalism into industrial capitalism, began in the 15th century and continued unabated until the second half of the 19th century. Portugal, Spain, the Netherlands, France and the UK were the hosts of this trade, which affected the entire world. Although the figures are controversial, the general opinion is that the slave labor imported from Africa by Europeans was between 12 million and 60 million. This trade is mainly from the history of European enlargement and includes a very wide and complex field of study. My aim in this study is to try to place the reasons that led to this trafficking in the context of New World developments, which are already being researched by researchers in a scientific light, to show the effect of human imports from Africa to the continents, to look at how the black man raises capitalism on his shoulders and to search for identity in the west. In addition, this study sheds light on the phenomenon of slavery, which is an economic and social concept and causes great movements in the period it was lived.