Emergence of a post cold war European security architecture
Soğuk savaş sonrasında Avrupa güvenlik mimarisinin oluşumu
- Tez No: 98684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜN KUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Soğuk Savaş Sonrasında Avrupa Güvenlik Mimarisi'nin Oluşumu. Yazan: Mehmet Ali Tuğtan. Bu çalışma Soğuk Savaş sonrasında oluşan Avrupa güvenlik mimarisini incelemek amacıyla yapılmıştır. İncelemenin ağırlık noktasını Avrupa Birliği'nin (AB) Batı Avrupa Birliği (BAB) etrafında oluşturmaya çalıştığı savunma kolu, ve buna karşılık Amerika'nın bu çabayı NATO'nun Avrupa Ayağı olarak sınırlama gayretleri teşkil etmektedir. Bu çalışmada Avrupa güvenlik mimarisi kurumsal düzeyde analiz edilmektedir, yani tek tek devletlerin güvenlik politikalarından çok NATO ve BAB gibi uluslararası güvenlik örgütlerinin gelişme ve değişimleri üzerinde durulmuştur. Bu nedenle, adı geçen kurumların resmi belgeleri temel kaynak olarak kullanılmıştır. Çalışmanm temel bulguları kısaca şöyle özetlenebilir Geçtiğimiz on yıl içerisinde Avrupa Topluluğu/Birliği, ABD ve NATO'dan bağımsız harekat kabiliyetine sahip bir güvenlik örgütü kurmaya çalışmıştır. Bu çabaların temeli 1980'lerin ilk yarısında BAB'ın yeniden örgütlenmesine dayanır, ama 1991'den sonra Soğuk Savaş'm bitişi, Sovyetler Birliği'nin dağılması ve Maastricht Anlaşması'nın imzalanması ile süreç yeni bir anlam ve itici güç kazanmıştır. Şimdiye dek, Avrupa' daki barışı koruma ve banş kurma operasyonlarının çoğu NATO tarafından ve ABD liderliğinde gerçekleşmiştir. AB'nin sürdürülebilir ve bağımsız harekat kabiliyetine sahip bir savunma kolu yaratma çabasının başarısı, örgütün Avrupa Birliği Konseyince yönlendirilecek tutarlı bir Ortak Güvenlik ve Dış Politikası ve Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği oluşturmasına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Emergence of A Post Cold War European Security Architecture by Mehmet Ali Tuğtan. The aim of this study is to examine the post Cold War European Security Architecture, with a special emphasis on the institutional development of the Western European Union in to a defense arm of the European Union, and the corresponding American effort to contain this development within the transatlantic alliance as 'NATO's European pillar'. This study aims to analyze the European security Architecture at an institutional level, that is, by examining the transformation and development of international security organizations like NATO and WEU rather than the security policies of individual states. To that end, extensive use of official documents of these organizations have been made. The findings of this study can be stated as follows: The European Community/Union has been engaged in building up a defense organization capable of independent action from the US led NATO during the last decade. The history of this endeavour goes back to the first half of 1980's, but it gained new purpose and momentum in 1991, due to the end of Cold War, the dissolution of the Soviet Union, and the signing of Maastricht Treaty. Up to date, most of the peacekeeping and peace enforcement tasks in Europe were conducted by NATO and under the US leadership. The success of EU effort to create a viable defense organization capable of independent action depends largely on the organizations ability to draw up a coherent Common Security and Foreign Policy and a European Security and Defense Identity conducted by the European Council.