Üniversite öğrencilerinin yenilenebilir enerji kaynakları konusundaki farkındalık düzeylerinin belirlenmesi
Determination of university students' awareness levels on renewable energy resources
- Tez No: 600084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT USTABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Eğitim ve Öğretim, Energy, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, 2018-2019 eğitim öğretim yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde farklı bölümlerde öğrenim görmekte olan 395 öğrencinin yenilenebilir enerji kaynakları konusundaki farkındalık düzeylerini belirlemek amacıyla uygulanmıştır. Çalışmanın evrenini Türkiye'deki üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde; Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Ziraat Fakültesi ve Mühendislik Fakültesinde farklı sınıf seviyelerinde öğrenim görmekte olan 395 öğrencidir. Bu katılımcıların seçilme sebebi Fizik-1 dersini alıyor olmalarıdır. Bu öğrencilere“Kişisel Bilgi Formu”ve“Yenilenebilir Enerji Farkındalık Ölçeği”uygulanmıştır.“Kişisel Bilgi Formu”öğrencilerin demografik özelliklerini belirlemek amacıyla uygulanmıştır. Bu demografik değişkenler ise 'cinsiyet, büyüdükleri şehir, anne-baba öğrenim düzeyleri, öğrenim görmekte olan fakülte, Fizik-1 dersini alma sayısı, üniversiteye geldiği yer ve yenilenebilir enerji kaynakları konusuna yönelik aldıkları bir eğitim var mı?' şeklinde alt problemlerden oluşmaktadır. Verilerin analizi SPSS programı kullanılarak yapılmıştır. Ölçek toplam puanlarının dağılımının normalliğini sınamak için Kolmogorov-Smirnov testi gerçekleştirilmiştir. Bu yapılan işlem sonucunda toplam puanların dağılımının normal olmadığı saptandığı için, araştırma kapsamında kullanılacak hipotez testlerinde non-parametrik tekniklerin kullanılmasına karar verilmiştir. Bu kapsamda gruplar arası farklılığın analiz edilmesi için Kruskal Wallis, Mann-Whitney U gibi uygun istatistik analizi yapılmış, tüm sonuçlar çift yönlü olarak sınanmış ve anlamlılık düzeyi en az 0.05 olarak kabul edilmiştir. Beşli likert tipinde olan“Yenilenebilir Enerji Farkındalık Ölçeğinden”alınabilecek en düşük puan 39, en yüksek puan ise 195 olmaktadır. 395 katılımcının“Yenilenebilir Enerji Farkındalık Ölçeğinden”aldıkları puanlar incelendiğinde, ölçekten alınan minimum puanın 96, en yüksek puanın 175 olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin ölçekten aldıkları toplam puanların ortalaması 122.38; standart sapması 10.14 olarak hesaplanmıştır. Bütün maddelerin ortalaması ise 3.12“Kararsızım”olmuştur. Öğrencilerin yenilenebilir enerji kaynakları (YEK) konusundaki farkındalık düzeyleri ile alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Ayrıca sonuçlar, öğrencilerin farkındalıklarının fakültelere göre değişmediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research has been applied to define the awareness of 395 students who have been studying at different departments of Ondokuz Mayıs University in 2018-2019 educational year on Renewable Energy Sources. The study population are university students in Turkey The sample of the research was carried out in Ondokuz Mayıs University; The Faculty of Education, Faculty of Arts and Sciences, Faculty of Agriculture and Engineering Faculty of 395 students at different grade levels. The sample of the research was carried out in Ondokuz Mayıs University; The Faculty of Education, Faculty of Arts and Sciences, Faculty of Agriculture and Engineering Faculty of 395 students at different grade levels. The reason for choosing these students is that they take Physics-1 course. A personal information form and an awareness scale on Renewable Energy Sources have been applied to those students. In fact, this form has been done to measure demographic characteristics of the students. These demographic variables consist of sub-problems such as gender, city of birth, education level of parents, faculties, the number of taken Physics-1 course, place of university and the matter of whether they take courses on renewable energy sources. The analysis of data has been made by using the programme“ Packag for Social Sciences”. Kolmogorov- Smirnov Test has been applied to measure the distribution of Scale points totally. As a result of this, the distribution of total scale points has been verified as disnormal and it has been decided to use non parametric techniques for hypothesis testing on this research. In this context, statistical analysis such as Kruskal Wallis, Mann-Whitney U was performed to analyze the differences between the groups, all results were tested bidirectionally and the significance level was accepted as at least 0.05. In this case, we can infer that the lowest and highest levels are 39 and 195 according to five point likert scale on renewable energy sources. As a result of the points that 395 students got from“Scale of Renewable Energy Sources”, the lowest point is 96 and highest one is 175. The avarage that students got points from scale results is 122,38 and the standard deviation was calculated as 10.14. The avarage of all items was found as 3.12 (I am not sure). So, a meaningful result between awareness of students' on renewable energy sources and its sub-problems. In addition, the results reveal that the students' awareness does not change according to the faculties.