Futbolda 13-15 yaş sporculara uygulanan kinetik beyin egzersizlerinin dikkat, denge ve futbol tekniği üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of kinetic brain excercises applied on 13-15 years sportsmen on attention, balance and soccer techniques in football
  1. Tez No: 600089
  2. Yazar: ÖZCAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın amacı 13-15 yaş futbolculara uygulanan kinetik beyin egzersizlerinin dikkat denge ve futbol tekniği üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya yaş ortalamaları 13,97±0,82 yıl, boyları 163,10±11,55 cm, ağırlıkları 48,12±9,90 kg olan 35 (20 girişim, 15 Kontrol) futbolcu katılmıştır. Girişim grubu futbolculara 12 hafta boyunca normal futbol antrenmanlarının yanı sıra ilaveten haftada 3 gün, 30 dakika kinetik beyin egzersizleri antrenmanı uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise normal futbol antrenmanlarının dışında herhangi bir ilave antrenman uygulattırılmamıştır. Çalışma verileri her iki gruptan da çalışmaya başlamadan (Ön Ölçüm) ve çalışma tamamlandıktan hemen sonra (Son Ölçüm) alınmıştır. Çalışmanın etkinliğini test etmek için duvarla paslaşma, top sürme, statik denge, dinamik denge ve dikkat testleri uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi sosyal bilimler için geliştirilmiş istatistiksel programlardan kullanılarak yapılmıştır. Verilerin analizinde tekrarlı ölçümlerde iki faktörlü ANOVA testi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda duvarla paslaşma testi sonucunda zaman göre anlamlı gelişme görülse de grup-zaman etkileşiminde anlamlı gelişme görülmemiştir (p>0,05). Top sürme testi sonucunda hem zamanla hemde grup-zaman etkileşimde anlamlı gelişme görülmüştür (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of kinetic brain exercises on attention balance and soccer technique in 13-15 year old football players. 35 (20 intervention, 15 control) football players with a mean age of 13,97 ± 0,82 years, length of 163,10 ± 11,55 cm and weight of 48,12 ± 9,90 kg participated in the study. In addition to the regular football training for 12 weeks, 30 minutes of kinetic brain training were applied to the intervention group players for 3 weeks a week. The control group did not receive any additional training except for normal football training. Study data was obtained from both groups before the study (Preliminary Measurement) and after the study was completed (Final Measurement). To test the effectiveness of the study, wall rusting, dribbling, static balance, dynamic balance, and attention tests were applied. The data were analyzed using statistical programs developed for social sciences. In the analysis of the data, two-factor ANOVA test was used for repeated measurements. As a result of the study, there was no significant improvement in group-time interaction, although there was a significant improvement in time as a result of the wall pass test (p> 0.05). Dribbling test showed significant improvement in both time and group-time interaction (p 0.05).