Amatör futbolcularda psikolojik beceriler eğitimi programının etkililiği
The effectiveness of a psychological skills training program in amateur football players
- Tez No: 876055
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI UZ BAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Spor, Education and Training, Psychology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma amatör futbolcuların psikolojik becerilerinin geliştirilmesine yönelik bir program geliştirerek, bu programın futbolda psikolojik beceriler ve zihinsel dayanıklılık düzeyi üzerine etkililiğini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda; Futbol Akademisinde futbol oynayan sporculara yönelik 8 oturumluk Amatör Futbolcularda Psikolojik Beceriler Eğitimi Programı geliştirilmiştir. Uygulanan program kapsamında Mindfulness temelli uygulamalara da yer verilmiştir. Araştırmada açıklayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları 2022-2023 sezonunda, Altınordu Futbol Akademisinde U16/17, U18/19 Takımlarında futbol oynayan 15 ile 19 yaş arasındaki 41 erkek futbolcudur. Araştırma kapsamına alınan 41 futbolcunun 15'i Kontrol grubu, 13'ü Deney grubu, 13'ü Plasebo grubundadır. Araştırmada nicel verileri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanmış olan Kişisel Bilgi Formu, Futbolda Psikolojik Beceri Ölçeği ve Ergenler İçin Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği uygulanmıştır. Nitel verileri toplamak amacıyla deney grubundaki sporcular ile nitel görüşme formundaki yapılandırılmış soruların ışığında bireysel görüşme yapılmıştır. Veri analizinde grupların ön test, son test ve izleme testleri puanlarının karşılaştırılmasında ANCOVA testinden yararlanılmıştır. Araştırmada verilerin doğruluğunu artırmak amacıyla tekrarlı ölçüm yapılmıştır. Ayrıca araştırmada nitel veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. Deney grubundaki sporculardan alınan bireysel görüşmelerden elde edilen yanıtlar nitel verileri oluşturmuş ve içerik analizi yapmak üzere uzman görüşleri ile analiz edilmiştir. Araştırmanın nicel bulgularında Psikolojik Beceriler Eğitim programına katılan deney grubu katılımcılarının futbolda psikolojik beceriler düzeyi ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinde anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür. Araştırmanın nitel bulgularında ise uygulanan eğitim programının katılımcıların görüşlerine göre duygu düzenleme becerileri üzerindeki olumlu etkisine, meditasyon uygulamalarının ruh halleri üzerindeki olumlu etkisine, farkındalık artışına, günlük çalışmaların yapılmasında motivasyon artışına ilişkin bulgular elde edilmiştir. Elde edilen bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmış ve araştırmacı ve uygulayıcılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop a program for enhancing the psychological skills of amateur football players and to examine its effectiveness on the levels of psychological skills and mental resilience in football. In line with the research objectives, an 8-session Psychological Skills Training Program for Amateur Football Players was developed for football players at the Football Academy, incorporating mindfulness-based practices. The study utilized an explanatory sequential design. Participants included 41 male football players aged between 15 and 19, playing in the U16/17 and U18/19 teams at the Altınordu Football Academy during the 2022-2023 season. Of the 41 participants included in the study, 15 were in the Control group, 13 in the Experimental group, and 13 in the Placebo group. Quantitative data was collected using a Personal Information Form, the Psychological Skills Scale in Football, and the Mental Resilience Scale for Adolescents, prepared by the researcher. Qualitative data was gathered through structured interviews based on predefined questions with players in the Experimental group. ANCOVA test was employed for comparing pre-test, post-test, and follow-up test scores of the groups. To enhance data accuracy, repeated measures were conducted. Additionally, qualitative data was collected and analyzed, consisting of responses obtained from individual interviews with players in the Experimental group. Content analysis was performed with expert opinions for qualitative data analysis. The quantitative findings indicated no significant differences in the level of psychological skills and psychological resilience among participants in the Experimental group who participated in the Psychological Skills Training program. However, qualitative findings revealed positive effects of the training program on participants' emotion regulation skills, the positive effects of meditation practices on mood states, increase in mindfulness, and motivation for daily activities. The findings were discussed in light of relevant literature, and recommendations were provided for researchers and practitioners based on the results.