Antrenör-sporcu ilişkisini etkileyen faktörler (Türkiye hentbol 1.lig örneği)
Factors affecting the relationship coach-athlete (Turkey hentbol 1 league example)
- Tez No: 600139
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER EKENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, antrenör sporcu ilişkisini etkileyen faktörler Türkiye hentbol 1. Lig örneği çerçevesinde incelenmiştir. Araştırmaya Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden 207 erkek, 171 kadın olmak üzere toplam 128 kişi katılmıştır. Verilerin analizi SPSS 15.0 istatistik paket programında frekans, yüzde, tanımlayıcı istatistikler, tekyönlü varyans analizi, bağımsız t testi ile analiz edilmiştir. Demografik bilgiler ve veri toplama araçlarından elde edilen parametreler için yüzde (%), Frekans (f), aritmetik ortalama (X), standart sapma (SS.), maksimum (Maks.) ve minimum (Min.) değerler belirlenmiştir. Verilerin normallik dağılımı için Kolmogorov-Smirnov normallik testi kullanılırken, bağımsız guruplar arası farklılıklar da tek yönlü varyans analizi (One-Way-ANOVA – LSD, Bonferroni, Post Hoc Tests) ve bağımsız örneklem t-testi (Independent Samples T-Test) ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, factors affecting Turkey coach athlete relationship was examined in the framework of handball League 1 instance. The study of 207 men from various cities of Turkey, participated in a total of 128 people, including 171 women. Data were analyzed by frequency, percentage, descriptive statistics, unidirectional variance analysis, independent t test in SPSS 15.0 statistical package program.For the parameters obtained from demographic information and data collection tools, percentage (%), frequency (f), arithmetic mean (X), standard deviation (SS.), Maximum (Max) and minimum (Min.) Values were determined. While Kolmogorov-Smirnov normality test was used for the distribution of normality of the data, the differences between the independent groups were determined by one-way analysis of variance (One-Way-ANOVA - LSD, Bonferroni, Post Hoc Tests) and independent sample t-test (Independent Samples T-Test). .