Bioaccumulation of heavy metals in razor shell(Solen marginatus) from the Homa Lagoon
Homa Dalyanı'ndaki sülüneslerde(Solen marginatus) ağır metallerin birikimi
  1. Tez No: 600266
  2. Yazar: SELİN SEVGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN SUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezde, Homa Dalyan'ındaki sülünesde ağır metal konsantrasyonları (alüminyum, kadmiyum, krom, bakır, kurşun, demir, mangan, cıva ve çinko) araştırılmıştır. Çalışma alanı olan Homa Lagünü, aktif bir lagün olup İzmir Körfezi'nin kuzeyinde yer almaktadır. Bu lagün önemli bir kıyısal sulak alandır ve kirlilik açısından Gediz Nehri ve İzmir Körfezi'nin etkisi altındadır. Solen marginatus örnekleri Mayıs 2015- Kasım 2017 arasında mevsimsel olarak toplanmıştır. 2015-2016 örnekleme periyodu boyunca, sülüneslerin tüm dokuları kabuktan ayrılmıştır. 2017 örnekleme periyodunda, hepatopankreas ve yumuşak dokular dissekte edilmiştir. Biyoakümülasyon faktörü (BAF) hesaplanması için sedimentler, lagündeki örnekleme lokasyonlarından Mayıs 2017'de toplanmıştır. Ağır metal analizleri atomik absorbsiyon spektrofotometresi kullanılarak yapılmıştır. İstatiksel analizler (ANOVA, Kruskal-Wallis ve korelasyon testleri), mevsim ve dokular arasındaki metal konsantrasyonlarının anlamlı farklılıklarını değerlendirmek için kullanılmıştır. Bu çalışmada, maksimum metal seviyeleri genellikle bahar ve yaz döneminde gözlemlenmiştir. Genel olarak hepatopankreas, yumuşak dokudan metalleri daha fazla biriktirmiştir. BAF oranlarına göre, anlamlı değerler her iki dokuda da cıva, kadmiyum ve çinko için bulunmuştur. İnsan sağlığı risk değerlendirmesi bakımından, metal sonuçları uluslararası yönetmeliklerin PTWI değerleri (haftalık kabul edilebilen tüketim miktarı) ile karşılaştırılmıştır. Sülünesdeki krom, bakır, demir ve alüminyum konsantrasyonları izin verilen değerlerin üzerinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concentrations of heavy metals (aluminum, cadmium, chromium, copper, lead, iron, manganese, mercury and zinc) were investigated in razor shell from the Homa Lagoon. The study area, the Homa Lagoon is an active lagoon where is located in north of İzmir Bay. The Homa Lagoon is an important coastal wetland ecosystem and in terms of pollution, it is under the influence of Gediz River and Izmir Bay. Solen marginatus samples were collected seasonally in May 2015 to November 2017 from the Homa Lagoon. During 2015-2016 sampling period, whole tissues were separated from shells of S.marginatus. In 2017 sampling period, hepatopancreas and soft tissues were dissected. For calculation of bioaccumulation factor (BAF), sediment samples were collected at sampling location from lagoon in May 2017. The heavy metal analyses were performed by using atomic absorption spectrophotometer (AAS). The statistical analyses (ANOVA, Kruskal-Wallis and correlation tests) were applied to assess significant differences of metal concentrations between seasons and tissues. In this study, the maximum levels of metal were generally observed in spring and summer periods. Hepatopancreas generally more accumulate metals than soft tissues. According to BAF ratio, significant values were found for mercury, cadmium and zinc in both tissues. In point of human health risk assessment, metal results were compared with PTWI (Provisional Tolerable Weekly Intake) values of international regulations. The concentrations of chromium, copper, iron and aluminum in Solen marginatus were found above permissible values.