Trabeküler kemik gözenek yapıya sahip malzemelerin seçimlilazer ergitme yöntemi ile TI6AL4V tozu kullanılarak üretimi vegeometrik doğruluğunun araştırılması
Production of replicated trabecular bone structure byselective laser melting method using TI6AL4V powder andobservation of geometric accuracy
  1. Tez No: 600289
  2. Yazar: FURKAN KÜÇÜKALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışma kapsamında gözenekli metal yapıların üretiminde trabeküler kemiklerin iç yapısı kullanılmış ve üretimin geometrik doğruluğu incelenmiştir. Koyunun femur ve vertebra bölgelerinden alınan kemik örnekleri Mikro-CT yöntemine uygun boyutta kesilmiş ve taranmıştır. Taranan verilere göre bilgisayar ortamında üç boyutlu gözenekli yapı modelleri oluşturulmuştur. Trabeküler kemik modelleri daha sonra 1:1, 1:1.25 ve 1:1.50 skalaları kullanılarak SLE yöntemi ile Ti6Al4V ELI tozundan üretilmiştir. Gözenekli malzeme numuneleri mikro-CT ile taranıp üretimden sonra üç boyutlu bir CAD modeli oluşturulmuştur. Daha sonra, üretim öncesi trabeküler kemik modeli ve üretilen numunenin modeli, bilgisayar ortamında hizalanıp karşılaştırılmıştır. Ayrıca, Micro-CT verilerinin analizi, metal yapıdaki gözenekleri, üretimdeki hacim değişimini ve bağlanmayan tozları ortaya çıkarmıştır. Kemik kollarında bazı deformasyonlar ve eksenel kaymalar olduğu sonucuna varılmıştır. Kemik kollarının eksenel konumuna ve kalınlığına göre, bozulma miktarı çeşitlilik göstermiştir. Kolun açısı ve kalınlığı arttıkça çarpıklık miktarı azalmıştır. Hatalar azalmasına rağmen kaçınılmazdır. Bu nedenle, tasarımdan üretime geçişte sapmalar dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
In the scope of the study, internal structure of trabecular bones was used for the production of porous metal structures and the geometrical accuracy of the production was investigated. Bone samples were taken from femur and vertebral regions of the sheep were cut in a size suitable for Micro-CT method and scanned. Three-dimensional porous structure models was created in a computer environment according to scanned data. The model of the trabecular bone was then produced from Ti6Al4V ELI powder by the SLM method using a 1:1, 1:1.25 and 1:1.50 scales. The porous material samples were scanned by Micro-CT and created in a three-dimensional CAD model after the production. Then, the pre-production trabecular bone model and the model of the produced sample were aligned and compared the crosssectional views of both models in the computer environment. In addition, analysis of MicroCT data revealed the pores in the resultant metal structure, volume change in production and the un-bonded powders. It is concluded that there are some deformations and axial sliding in the bone members. According to member's axial position and thickness, amount of distortion shows variety. Amount of distortion showed decreasing as member's angle and thickness get increase. Although these errors are lessen, they are inevitable. Hence, deviation must be considered during the transition from design to production.