Bıldırcın rasyonlarına ilave edilen bitki özütü ile elde edilen nano bakırın ve farklı bakır kaynaklarının performans ve kan parametreleri üzerine etkisi
Effect of nano copper obtained from plant extracts and different copper sources added to quail diets on performance and blood parameters
- Tez No: 951086
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırma, bıldırcın rasyonlarına bitki özütü ile elde edilen nano bakır (Cu) ve farklı bakır (Cu) kaynaklarının ilavesi ile yürütülen bu çalışmada bıldırcınların canlı ağırlık, canlı ağırlık değişimi, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, İmmünoglobulin A (IgA), İmmünoglobulin G (IgG) ve İmmünoglobulin M (IgM) düzeyleri belirlenerek sağlık durumu ve kan parametreleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada toplam 175 adet Japon bıldırcını (Coturnix coturnix japonica) kullanılmıştır. Her grupta 25 civciv bulunan bir kontrol ve 6 deneme grubu, oluşturulmuştur. Deneme 35 gün sürdürülmüştür. Kontrol grubu, temel rasyonla beslenmiştir. Deneme grupları rasyonlarına sırasıyla 3mg/kg, ve 6mg/kg düzeylerinde Bakır ilave edilmiştir. Çalışmada, rasyona bakır ilavesi deneme gruplarında ikinci, üçüncü ve beşinci haftalarda haftalık canlı ağırlıklarını önemli düzeyde (P0.05) açısından istatistiksel olarak önemli bir farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effects on health status and blood parameters by adding plant extract-derived nano copper (Cu) and different copper (Cu) sources to quail rations, and measuring live weight, live weight change, feed consumption, feed conversion ratio, Immunoglobulin A (IgA), Immunoglobulin G (IgG), and Immunoglobulin M (IgM) levels in quails. A total of 175 Japanese quails (Coturnix coturnix japonica) were used in this study. One control group and 6 experimental groups were formed, each containing 25 chicks. The experiment lasted for 35 days. The control group was fed with a basic ration. Copper was added to the experimental group rations at levels of 3mg/kg and 6mg/kg, respectively. In the study, it was determined that the addition of copper to the ration significantly affected (P0.05).