Yumurtacı bıldırcın rasyonlarına ilave edilen ginseng kökü tozunun yumurta verimi, yumurta kalite özellikleri, kuluçka performansı ve bazı kan parametreleri üzerine etkileri
Effects of ginsengsupplementation onperformance, egg quality, hatchability and blood biochemical parameters in laying japanese quail
- Tez No: 609192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada, yumurtacı bıldırcın rasyonlarına ilave edilen ginseng kökü tozunun yumurta verimi, yumurta kalite özellikleri, kuluçka performansı ve bazı kan parametreleri üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışmada 108 adet dişi ve 36 adet erkek olmak üzere toplamda 144 adet bıldırcın kullanılmıştır. Deneme kontrol grubu (YK) ve %1 ginseng ilaveli grup (YG) olmak üzere 2 gruptan oluşmaktadır. Her grup kendi içinde 3 alt gruba, her alt grup kendi içinde 6 tekerrür olacak şekilde planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of ginseng root powder addition to laying quail diets on performance, egg quality, hatchability and some blood parameters were investigated. A total of 144 quails(108 female and 36 male) were randomly divided into two groups as 1% ginseng supplemented group (YG) and control group (YK). Each group is consistedof 3 subgroups (6 replicates each).