Bazı atıkların Primula vulgaris yetiştiriciliğinde kullanılması
The use of some wastes in the cultivation of Primula vulgaris
- Tez No: 600440
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Peyzaj Mimarlığı, Ziraat, Botany, Landscape Architecture, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tarımsal üretim ve kentsel yaşam sonucu oluşan atık miktarı gün geçtikçe artış göstermektedir. Bu atıkların çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesi gerekir. Atıkların yetiştirme ortamı olarak tekrar kullanılması bertaraf yöntemlerinden birisidir. Bu çalışma çuha çiçeği (Primula vulgaris) yetiştiriciliğinde bazı atıkların tekrar kullanım şansını ortaya koymak için gerçekleştirilmiştir. Yetiştirme ortamı olarak; %50 hindistan cevizi lifi + %50 toprak, %50 atıksu arıtma çamuru + %50 toprak, %25 atıksu arıtma çamuru + %75 toprak, %25 odun talaşı + %75 toprak, %50 odun talaşı + %50 toprak, %25 fındık zurufu + %75 toprak ve %50 fındık zurufu + %50 toprak karışımları hazırlanmıştır. Yetiştirme ortamları strafor saksılara doldurulduktan sonra her saksıya 6 bitki dikilmiştir. Çalışma tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 tekrarlı kurulmuştur. Çalışmadan elde edilen verilere SPSS 23 istatistik programı ile varyans analizi (ANOVA) ve Duncan çoklu karşılaştırma testi uygulanmıştır. İstatiksel sonuçlara göre; 4. hafta sonunda en yüksek pH (8,31) ve EC (5,43 mS/cm) %50 atıksu arıtma çamuru + %50 toprak karışımında, en yüksek bitki boyu %50 fındık zurufu + %50 toprak (11,56 cm) ve %50 hindistan cevizi lifi + %50 toprak (11,22 cm) karışımlarında meydana gelmiştir. Yetiştirme ortamlarının yaprak sayısı, yaprak uzunluğu, yaprak eni, çiçek çapı, çiçek sap uzunluğu, çiçek sap çapı, kök sayısı ve kök uzunluğu üzerine etkisi önemsiz bulunmuştur. En yüksek üst aksam ağırlığı (24,57 g) %50 hindistan cevizi lifi + %50 toprak karışımında gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
The amount of waste produced by agricultural output and urban life is increasing day by day. These wastes must be disposed of without harming the environment. Reuse of wastes as growing media is one of the disposal methods. This study was conducted in order to reveal the chance of reuse of some wastes in primrose (Primula vulgaris) cultivation. As growing media; 50% coconut fiber + 50% soil, 50% sewage sludge + 50% soil, 25% sewage sludge + 75% soil, 25% sawdust + 75% soil, 50% sawdust + 50% soil, 25% hazelnut husk + 75% soil and 50% hazelnut husk + 50 % soil were prepared. After growing media being filled into styrofoam pots, 6 plants were planted in each pot. The study was established by randomized plot design with 3 replicates. The data obtained from the study was analyzed with variance analysis (ANOVA) and Duncan multiple comparison test by SPSS 23 statistical software. According to statistical results; at the end of the 4th week, the highest pH (8.31) and EC (5.43 mS/cm) in 50% sewage sludge + 50% soil mixture, the highest plant height in 50% hazelnut husk + 50% soil (11.56 cm) ) and 50% coconut fiber + 50% soil (11.22 cm) was determined. The effect of growing media on leaf number, leaf length, leaf width, flower diameter, flower stem length, flower stem diameter, root number and root length were not significant. The highest upper part weight (24.57 g) was achieved in 50% coconut fiber + 50% soil mixture.