Gönüllülere yönelik afet ve acil durum yönetimi uzaktan eğitim modelinin geliştirilmesi
Development of disaster and emergency management distance education model for volunteers
  1. Tez No: 600472
  2. Yazar: EREN İLHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUAMMER TÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi birçok alanda olduğu gibi eğitim alanında da yeni uygulamaların gelişmesini sağlamıştır. Üniversiteler dahil birçok kurumda geleneksel eğitim yöntemleri yerini uzaktan eğitim uygulamalarına bırakmaya başlamıştır. Türkiye jeopolitik konumu nedeniyle afetlerin çok sık yaşandığı ülkelerden biridir. Bu yüzden ülkemizde afet ve acil durum konularında uzaktan eğitime yönelik bir çalışma yapılması gereklilik halini almaya başlamıştır. Tez çalışması, gönüllü eğitmenlerin gönüllü kişilere eğitimler düzenleyerek afet ve acil durumlarda hazırlıklı olmalarını amaçlamıştır. Bu uzaktan eğitim karma modeli sayesinde internetin ve bilgisayar, tablet veya cep telefonunun olduğu her yere ulaşarak afet ve acil durumlar için dirençli bir toplum oluşturma sağlanacaktır. Sonuç olarak, afet ve acil durumlar için internet destekli bir uzaktan eğitim modeli ve ona bağlı web uygulaması geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the rapid development of technology has led the development of new applications in the field of education as in many other fields. In many institutions including universities, distance education have begun to replace traditional education methods. Due to its geographic location, Turkey is one of countries where disasters occur frequently. Therefore, it has become necessary to conduct a study on distance education on disaster and emergency issues in our country. The thesis intended to make volunteers prepared for disaster and emergency situations by organizing trainings by volunteer educators. Thanks to this mixed distance education model, in everywhere where there is internet by reaching via computer, tablet or laptop, creating a resistant society for disaster and emergency situation will be provided. As a result, an Internet-supported distance education model and associated web application have been developed for disaster and emergency situations.