Okul öncesi çocukların gelişim düzeyleri ve davranışsal özellikleri ile anne tutumları, bağlanma özellikleri ve psikopatolojileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of developmental and behavioral characteristics of preschoolers in their relationship with maternal attachment, attitudes, and psychopathology
- Tez No: 600522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL SARI GÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, okul öncesi dönemindeki çocukların gelişim düzeyleri ve davranışsal özellikleriyle annelerin ebeveyn tutumları, bağlanma özellikleri ve psikopatolojileri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Çalışma kapsamında 64 çocuğun gelişimsel ve davranışsal özellikleri incelenmiş olup, çocukların anneleriyle anket çalışması yürütülmüştür. Çalışma kapsamında, annelere Demografik Bilgi Formu ,Semptom Tarama Listesi Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri, Ebeveyn Tutum Ölçeği uygulanmış olup, çocukların değerlendirilmesi için Ankara Gelişimsel Tarama Envanteri ve Okul Öncesi Davranış Sorunları Tarama Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada annelerin ve çocukların ölçeklerden aldığı puanlar demografik değişkenlerle karşılaştırılmış ve anne ile çocuk değişkenleri arasındaki korelasyon incelenmiştir. Karşılaştırma için, Mann Whitney U testi, ilişkisel-yordayıcı analiz için Pearson Korelasyonu ve Doğrusal Regresyon Analizi uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, annelerin daha önce psikiyatrik tedavi almış olma durumu bakımından psikolojik semptomları anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir. Çocukların daha önce psikiyatrik tedavi almış olma durumu değişkenine göre dil ve bilişsel gelişim alanının anlamlı düzeyde farklılaştığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between developmental and behavioral characteristics in preschool children and their parents' attitudes, parental attachment characteristics and maternal psychopathology. The,developmental and behavioral characteristics of the studies were examined among 64 children. Surveys related to psychopathology, parental attitudes, and attachment were provided to mothers Demographic Information Form. Symptoms Check List , Experiences in Close Relationships Questionneire, Parental Attitude Scale were applied. To children, Ankara Developmental Screening Inventory and Preschool Behavior Problems Checklist were applied. In this study, the scores showing the scales of mothers and children were compared with the demographic variables and the correlation between research variables was investigated. For data analysis, Mann Whitney U test was used for comparison between demographic and research variables. For correlational-predictive analysis, Pearson Correlation and Linear Regression Analysis were used in this study. According to the findings obtained in the study, psychological symptoms of mothers have been significantly different in terms of their previous psychiatric treatment. It was found that the language and cognitive development area differed significantly according to the variable of having previously taken psychiatric treatment of children.