Avrupa resim sanatında Odilon Redon'un yeri ve önemi
The place and importance of Odilon Redon in European art of painting
  1. Tez No: 600563
  2. Yazar: ÖZLEM KARAKİYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ALMELEK İŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Edebiyat alanında kendini gösteren ve daha sonra müzik ve görsel sanatlar alanına yayılan Sembolizm, 1900'lerin ikinci yarısında değişen sanat anlayışının öncülerinden olmuştur. Fransız edebiyatının Sembolizmle buluşması, birçok ressamın da özgürleşen sanat ve düşünce yapısını harekete geçirmiştir. Romantizm akımıyla başlayan Sembolizm sanat hareketiyle devam eden bu yenilikçi düşünce, Dışavurumculuk, Fovizm, Kübizm, Sürrealizm gibi birçok sanat hareketini etkilemiştir. Araştırmada öncelikle, sembol ve Sembolizm terimleri ele alınmış, Sembolizmin gelişimi, sanat ve düşünce yapısına olan katkısı, konu edindiği kavramlar açıklanmıştır. Özellikle bilinçaltı, rüya, hayal ve mitler gibi psikolojik, düşünsel ve felsefi alanlarda inceleme yapılmasına olanak sağlayan Sembolizm, bu anlamda soyut dünyalara kapı aralamıştır. Araştırma süresinde, Sembolizmin edebiyat ve müzik alanlarındaki etkisine kısaca değinilmiş ayrıca edebiyat-resim ilişkisine Odilon Redon üzerinden örnekler verilmiştir. Fransız Sembolist sanatçı Odilon Redon'un hayatı ve eserleri, sanatçıyı etkileyen, yaşamını sarsan ya da değiştiren olaylar ve bunların eserlerine olan yansımaları, kaynaklar dahilinde araştırılmıştır. Resimleri beş başlık altında toplanmış, toplamda kırk dokuz eseri betimsel araştırma modeli kullanılarak incelenmiştir. Siyah beyaz, pastel ve yağlıboya gibi farklı tekniklerde yaptığı çalışmaları biçimsel ve içeriksel olarak ele alınmış, eserlerinde çoğunlukla doğa, mitoloji ve sıra dışı canavarlara yer verdiği görülmüştür. Araştırma kapsamında, Odilon Redon'un Avrupa resim sanatı ve kendinden sonraki resim anlayışlarına olan katkısı, psikolojik ve bilimsel olguların resim sanatına yansıması incelenmiştir. Bu anlamda araştırmada konu edinilen Odilon Redon'un modern sanat anlayışlarına öncülük ettiği ve birçok sanatçıya farklı bakış açıları kazandırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Symbolism that has showed itself first in literature and then spread through music and visual arts, becomes one of the pioneers to the changing perception of art in the second half of the 1900s. The symbolism's meeting with the French literature, startled many painters' way of more free art and also thinking. Starting with the romanticism era, continuing with the symbolist movement in art, this reformist thought also influenced so many movements in art such as Expressionism, Fauvism, Cubism and Surrealism. In this study we tried to handle the terminology of symbolism and explained the relevant notions first of all; as well as the improvement of the movement and its contribution to the arts and structures of thoughts. Especially the subconscious, dream, phantasy and myths that are symbolism which lets us do researches in psychological, spiritual and philosophical areas; opened the doors to the abstract worlds in this respect. During the study, we tried to briefly reflect the influence of symbolism to the areas of music and literature, giving examples of the relation between the literature and painting through Odilon Redon. The life and the works of French symbolist artist Odilon Redon, the events that influenced the artist shaking and changing his life, along with their reflections on his works has all been subject to this research with the sources. Here his paintings have been categorized under five headings and fortynine pieces by him have been surveyed under the descriptive methods. When we handle all the works for their form and content with his different techniques utilised, black and whites, pastels and his oil paintings, we see that Redon gives space to nature, mythology and extraordinary monsters frequently in his works. Within this study we tried to cover Odilon Redon's contribution to the European art of painting and his successors' comprehension of painting plus the psychological and scientific phenomenon's reflection to the art of painting. In this context it is possible to say that Odilon Redon has been a pioneer for modern concepts of art and he has helped many artists getting different points of views.