Analysis of the relationship between Turkish prep schoolstudents' tolerance of ambiguity level and language learning strategies
Türk hazırlık okulu öğrencilerinin belirsizlik hoşgörüsü seviyesi ve dil öğrenme stratejileri arasındaki ilişkinin analizi
  1. Tez No: 600571
  2. Yazar: ELİF EBRU SUNA ÇELİKBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCER CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma dil öğrenme stratejileri ve belirsizlik hoşgörüsü arasındaki ilişkiyi açıklamayı hedeflemiştir. Bu amaçla üç farklı dil yeterlilik seviyesindeki 105 kişilik öğrenci grubu Oxford (1990) tarafından geliştirilen Dil Öğrenen Öğrenciler için Strateji Envanteri ve Ely (1989) tarafından geliştirilen İkinci Dil Belirsizlik Hoşgörüsü ölçekleri ile test edilmiştir. Kullanılan ölçeklerin güvenilirlik seviyelerinin yeterli olduğu ve elde edilen verinin normal dağılıma sahip olduğu doğrulandıktan sonra, hem yeterlilik seviyeleri arasındaki ortalama skorlardaki farklılıklar hem de dil öğrenme stratejileri ile belirsizlik hoşgörüsü arasındaki ilişki incelenmiştir. Sonuç olarak öprenciler her seviyede dil öğrenme strateji kullanımları artırmıştır. Ancak, bir seviyeden diğerine geçerken öğrenciler, sadece hafıza, bilişsel ve sosyal stratejilerde anlamlı artış göstermişlerdir. Ayrıca, belirsizlik hoşgörüsü seviyesi de alt orta grup ile orta üstü grup arasında anlamlı olarak artmıştır. Alt orta grubun dil öğrenme stratejiler kullanımı“bazen”seviyesinde kalırken, orta üstü grup tüm strateji alt gruplarında yaygın bir kullanım göstermiştir. Bunlara ek olarak, telafi stratejileri hariç diğer bütün strateji alt grupları belirsizlik hoşgörüsü ile anlamlı bir ilişki göstermiştir. Sosyal stratejiler de belirsizlik hoşgörüsü ile zayıf bir ilişki göstermiştir. Bu sonuçlar, hem araştırmacılar hem de öğretmenler için farklı çıkarımlar sağlamıştır. Sonuç olarak, bu çalışma bu alanda güncel ve derinlemesine bir analiz sağlamayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the relationship between language learning strategies and tolerance of ambiguity. To this end, 105 students at three different language proficiency levels were measured via Strategy Inventory for Language Learners developed by Oxford (1990) and Second Language Tolerance of Ambiguity Scale developed by Ely (1989). After confirming that the reliability levels of the scales were acceptable and the data was tested for normal distribution, both the differences in mean scores among proficiency levels and the relationship between language learning strategies and tolerance of ambiguity was examined. As a result, students increased the use of language learning strategies at each level. However, students showed significant increases only in memory, cognitive and social strategies between each level. Moreover, tolerance of ambiguity level increased significantly from pre- intermediate to upper-intermediate. The pre-intermediate group's use of language learning strategies stayed at“sometimes”level whereas the upper intermediate group showed significant use of all strategy subscales. In addition, all strategy subscales had significant correlations with tolerance of ambiguity except for compensation strategies. Social strategies showed a weak correlation with tolerance of ambiguity. These results provided various implications both for researchers and teachers. Overall, this study sought to yield an up-to-date and in-depth analysis of the topic in this field.