Elektrokardiyogram ve sismokardiyogram sinyallerinin temel tanım ve zarf vektörleriyle modellenmesi
Modeling of electrocardiogram and seismocardiogram signals using predefined signature and envelope sets
- Tez No: 600586
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCİ ZAİM GÖKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kardiyovasküler sistem rahatsızlıklarının, ciddi bir ölüm sebebi olduğu günümüzde, erken teşhis yöntemleri oldukça önem arz etmektedir. Kişilerin, bir sağlık kuruluşuna başvurmadan önce öykülerinin sağlıklı bir şekilde analizi, sağlık profesyonellerine etkin bir teşhis ve tedavi imkânı sağlar. Bu doğrultuda, bu tez çalışmasının konusu, klinik olmayan ortamda elde edilebilen ve mekanik olarak ölçülen SKG verilerinin, referans ölçüm sistemi olan EKG verileriyle kıyaslanmasıdır. Çalışmada, önce EKG ve SKG kavramları incelenmiş ve literatür çalışmalarına değinilmiştir. Ardından veriler temel tanım ve zarf vektörleriyle modellenerek orijinal sinyallerle kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases today are the leading cause of death across the globe. For this reason, it is obvious that monitoring vital signs and cardiorespiratory activities should have priorities in developing medical technologies. When it comes to prevent heart diseases at early stages, long-term home monitoring keeps dramatically getting importance in recent years. Non-invasive and inconspicuous sensing techniques offer inexpensive, easy ways to allow screening vital body parameters and present preliminary data to physicians before clinical measurements are accomplished. In this study, ECG and SCG signals were modeled with a relatively novel method which is called predefined signature and envelope vector sets. After that, the reconstructed signals were compared to original signals.