Ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersi kazanımlarına yönelik görüşlerinin incelenmesi
Physical education and sport cours of secondary school students opinions
- Tez No: 600612
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR PEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Araştırmada ortaöğretim 5, 6, 7 ve 8. sınıfta okutulan beden eğitimi ve spor dersinin kazanımlarının amaçlarına ulaşma düzeylerinin öğrenciler açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma tarama modelinde bir araştırmadır. Betimsel Tarama modeli geçmişte veya o anda var olan bir durumu var olduğu şekliyle tanımlamayı amaçlayan araştırma yaklaşımıdır. Araştırmanın evrenini, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Burdur İli il merkezinde ortaöğretim 8. sınıflarda öğrenim gören öğrenciler, örneklemini ise bu öğrencilerden tesadüfî yöntemle seçilmiş 415 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin elde edilmesinde anket yöntemi kullanılmıştır. Ölçeğin anlaşıla bilirliği, kapsam geçerliği ve güvenirlilik sağlanmıştır. Anketin Cronbach's Alpha güvenirlik katsayısı 0,97 olarak bulunmuştur. Anketler katılımcılarla birebir görüşülerek doldurtulmuştur. Bu şekilde 208 kadın, 207 erkek olmak üzere toplam 415 birey anketlere cevap vermiştir. Elde edilen veriler değerlendirilmek için uygun istatistik programa aktarılmıştır. İstatistik işlem olarak frekans (%) dağılımı, çapraz tablo (crosstab) ve ki-kare X2 testleri uygulanmıştır. Araştırmanının sonuçlarına göre, beden eğitimi ve spor dersinin kazanımlarının cinsiyet ve okulun bulunduğu yer değişkenlerine göre 0,05 anlamlılık düzeyinde olumlu yönde bazı farklılıklar görülmekle birlikte, genel olarak amacına ulaştığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the achievement levels of physical education and sports lessons taught in 5th, 6th, 7th and 8th grades in terms of students. Research is a research in the survey model. The screening model is a research approach that aims to define a situation that exists in the past or at the moment as it is. The population of the study consisted of the students who were studying in the 8th grade of secondary education in the city center of Burdur province in 2017-2018 academic year and the sample was composed of 415 students chosen by chance from these students. Survey method was used to obtain the data. The comprehensibility, scope validity and reliability of the survey were provided. Cronbach's Alpha reliability coefficient was found to be 0.97. The questionnaires were filled with one-to-one interviews with the participants. In this way, a total of 415 individuals, 208 women and 207 men, responded to the questionnaires. The data obtained were transferred to the appropriate statistics program for evaluation. Frequency (%) distribution, cross table (crosstab) and chi-square X2 tests were applied as statistical process. According to the results of the study, although there are some positive differences in the significance level of 0.05 according to gender and school place variables of physical education and sports course, we can say that it reached its aim in general.