Oyun ve fiziki etkinlikler, beden eğitimi ve spor dersleri kapsamında yer alan öğretim programları kazanımlarının Türkiye'deki görme engelliler ilk ve ortaokullarında gerçekleşebilme durumlarına ilişkin öğretmen görüşleri
Teacher views regarding actualization of attainment of educational programs taking place in the scope of games and physical activities, physical training and sports classes in primary and secondary schools for the visually impaired in Turkey
  1. Tez No: 450235
  2. Yazar: SEVDA ÜZÜM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU ALTUNAY ARSLANTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 476
Özet
Bu araştırmada oyun ve fiziki etkinlikler, beden eğitimi ve spor dersleri kapsamında yer alan öğretim programları kazanımlarının Türkiye'deki görme engelliler ilk ve ortaokullarında gerçekleşebilme durumlarına öğretmen görüşleri doğrultusunda ulaşılmaya çalışılmıştır. Ayrıca, uygulanmakta olan öğretim programları kazanımlarının genel durumlarının değerlendirilmesine yönelik olarak öğretmen görüşlerinin de incelendiği bu araştırmada görüşler arasında cinsiyet, yaş, mesleki hizmet süresi, branş, mezun olunan bölüm gibi araştırmacı tarafından belirlenen değişkenler açısından bir farklılık olup olmadığı da belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu; 2015-2016 eğitim-öğretim yılında, Türkiye genelindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı görme engelliler ilk ve ortaokullarında görev yapan yetmiş bir (71) görme engelliler öğretmeni ile on üç (13) beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmuştur. Araştırma verileri araştırmacı tarafından geliştirilen anket aracılığıyla toplanmış olup verilerinin anlamlı hale getirilmesi aşamasında çeşitli betimsel (frekans dağılımları, merkezi eğilim ve değişkenlik ölçüleri) ve anlam çıkartıcı (Kay-Kare Testi, T-Testi ve One-Way ANOVA) istatistiklerden yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, İlkokul Oyun ve Fiziki Etkinlikler Dersi Öğretim Programındaki“Hareket Yetkinliği”ve“Aktif ve Sağlıklı Yaşam”alt öğrenme ve gelişim alanlarındaki hedef davranışların yanı sıra öğrencilerin kişisel, sosyal ve düşünme becerilerinin geliştirilmesine yönelik kazandırılması hedeflenen davranışların gerçekleşebilme durumlarının da“Orta Düzey Yeterlik”şeklinde olduğunu göstermiştir. Benzer şekilde, Ortaokul Beden Eğitimi ve Spor Dersi Öğretim Programındaki aynı alt öğrenme ve gelişim alanlarındaki bütün kazanımların gerçekleşebilme durumlarının da“Orta Düzey Yeterlik”şeklinde olduğu bulgulanmıştır. Buna ek olarak, araştırmadan elde edilen bulgular ışığında gerek ilkokul görme engelliler öğretmenlerinin gerekse ortaokul beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin uygulanmakta olan öğretim programları kazanımlarına yönelik görüşleri arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı ve araştırmaya katılan tüm öğretmen görüşlerinin“Orta Düzey Yeterlik”şeklinde homojen bir dağılım gösterdiği sonucuna varılmıştır. Son olarak, araştırma bulguları ilgili alanyazın çerçevesinde tartışılmış, araştırma ve uygulamaya yönelik önerilere yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Görme Yetersizliğinden Etkilenen Çocuklar, Oyun ve Fiziki Etkinlikler, Beden Eğitimi ve Spor, Hareket Eğitimi, Adapte Edilmiş Fiziksel Aktivite.
Özet (Çeviri)
In this research it was attempted to achieve the actualization of attainment of educational programs that take place in the scope of games and physical activities, physical training and sports classes in primary and secondary schools in Turkey in line with teacher views. Moreover, in this research in which teacher views were also examined for evaluation of general situation of educational programs attainment, it was also attempted to determine whether there was a difference in their views with regard to variables such as gender, age, vocational service period, branch and the department graduated which were determined by the researcher. The study group of the research consisted of seventy one (71) teachers of the visually impaired and thirteen (13) physical training and sports teachers who worked in primary and secondary schools under the Ministry of National Education throughout Turkey in 2015-2016 academic year. Research data were collected through the questionnaire designed by the researcher and various descriptive (frequency distributions, measures of central tendency and variation) and inferential (chi-square test, T-test and One-Way ANOVA) statistics were used. The findings obtained from the research displayed that realization of acquisition of behaviors targeted for developing individual, social and thinking skills of students in addition to target behaviors in sub-learning and development areas of“Motional Capability”and“Active and Healthy Life”in the educational program of Primary School Games and Physical Activities Class turned out to be in the level of“Intermediate Proficiency”. In addition to this, it was concluded in light of the findings acquired from the research that there was not a significant difference between the views of primary school teachers of visually impaired and secondary school physical training and sports teachers with regard to attainments of educational programs applied and the views of all the teachers taking part in the research displayed a homogeneous distribution as“Intermediate Level Proficiency”. Finally, research findings were discussed in the framework of the literature and recommendations for research and implementation were included. Key Words : Children Affected by Visual Disability, Games and Physical Activities, Physical Education and Sports, Movement Education, Adapted Physical Activity.