Mısır tohumu tercihinde konjoint analizi kullanımı
Conjoint analysis in determination of corn seed preference
- Tez No: 600738
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZİRE MİKAİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada danelik mısır yetiştiricilerinin mısır tohumu alımında tohum özelliklerine verdikleri önem derecelerinin belirlenmesi amaclanmıştır. Bunun için konjoint analizi uygulanmış ve çiftçiler arasında yapılan anket çalışmasından elde edilen verilere göre tohum alımında tercihler belirlenmiştir. Tüketici tercihlerinin çok özellikli alternatifler arasında modellenmesi, tüketici araştırmalarında ana faaliyetlerden biri olmuştur. Konjoint analizi çok değişkenli istatistiksel analiz tekniği olup, tüketicilerin kullanım alışkanlıkları ve tercihlerinde önemli olan verim, fiyat ve adaptasyon gibi kriterlerin kabülünü ortaya çıkarmaktadır. Araştırmada kullanılan anket soruları 123 çiftçiye uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the importance level of seed attributes in corn seed purchase by farmers. For this purpose conjoint analysis was applied and the preferences of seed purchase was determined according to the data obtained from the survey conducted among the farmers. Conjoint analysis is a multivariate market research technique, revealing the acceptance of criteria such as efficiency, price and adaptation which are important for consumers' usage habits and preferences. The questionnaire questions used in the study were applied to 123 farmers.