Postmenopozal hiperlipidemik kadınlara uygulanan östrojen replasman tedavisinin lipid profili üzerine etkileri
- Tez No: 60075
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
VI. ÖZET Koroner kalp hastalığı, tüm gelişmiş ülkelerde önde gelen ölüm nedenlerindendir. Koroner arter hastalığının başta gelen nedeni ise aterosklerozdur. Aterosklerozun önemli risk faktörlerinden birisinin hiperlipidemi olduğu ve yapılan epidemiyolojik araştrmalarda gerek doğal, gerek cerrahi menopozun serum kolesterol düzeylerinde, bunun sonucu olarak da koroner arter hastalığında artışa neden olduğu düşünüldüğünde bu hastalara yapılacak östrojen yerine koyma tedavisinin yararı anlaşılabilecektir. Nitekim yapılan pek çok çalışmada östrojenin lipid profili üzerinde yararlı etkileri saptanmıştır. Biz de bu çalışmamızda postmenopozal hiperlipidemik (total kolesterol > 240 mg/dL) ve yaşları 43-75 arasında (60,3±8,38) olan 23 hastaya 90 gün süreyle 0,625 mg/gün dozunda oral yoldan konjuge östrojen verdik. Başlangıç ve aylık alınan venöz kan örneklerinde lipid profilini inceledik. Sonuç olarak daha önceki yapılan benzer çalışmalara paralel olarak trigliserid dışındaki tüm parametrelerin istatistiksel yönden anlamlı olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY The effects of oral estrogen replacement (conjugated equine estrogen, 0,625 mg/day) on plasma triglyceride, total cholesterol, low-density lipoprotein (LDL) cholesterol, high-density lipoprotein (HDL) cholesterol, and apolipoprotein (apo) A-I and B levels were assessed in 23 postmenopausal women with hyperlipidemia (total cholesterol > 240 mg/dL). All subjects were studied while on a standard cholesterol-lowering diet, and were sampled in the fasting state before beginning estrogen therapy and at 1st, 2nd, and 3rd months of estrogen therapy. Lipids were measured by standardized enzymatic techniques, apos were measured by enzyme-linked immunoassays.