İç güvenlik perspektifinden Suriyeli mülteciler:Şanlıurfa örneği (2011 - 2016)
Syrian refugees from an internal security perspective:Şanliurfa example (2011 - 2016)
  1. Tez No: 600753
  2. Yazar: HİLAL CEYLAN SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL YİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmanın amacı, yüzyıllar boyunca dünya tarihini meşgul eden göç olgu-sunu ve onun güvenlik ile olan ilişkisini ortaya çıkarmaktır. Göç olgusunun güvenliğe etkisi ile bölgesel bazda suç oranlarındaki artış, yaygın bir endişedir. Bu çalışmada Türkiye'yi etkisi altına alan göç olayları güvenlik perspektifinden incelenmeye çalışılmıştır. Tezde, bu amaçla Suriye içinde Arap Baharı ile başlayan göç dalgasının, güvenlik bazında Türkiye'de sorun çıkarıp çıkarmadığını, şüphe ortamında gelişen düşünceleri ortaya koymaya çalışmaktır. Şanlıurfa ili ele alınan bu çalışmada yerel halka uygulanan anket metodu sayesinde iç güvenlik bakışını ve bu bakışın resmi veriler ile karşılaştırılması yapılmıştır. Yapılan karşılaştırma neticesinde yerel halkın kaygıları olduğu ama veriler ile bu kaygıların aynı düzeyde olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the migration phenome-non and its relation with security which has been on the world history scene for hundreds of years. Migration's impact on the rise of regional crime rates is a common concern. In this study, migration which has penetrated Turkey is tried to be examined from the security perspective. To this end, the thesis tries to reveal whether the migra-tion wave that started with the Arab Spring in Syria caused problems in Turkey on the basis of security and to present the thoughts developed in an atmosphere of do-ubt. With the survey method applied to the local population in Sanliurfa, internal se-curity perspective of these people was compared with the official data. As a result of the comparison, it was observed that the local people have concerns, but the data does not match those concerns.