Has kefal balığı (Mugil cephalus) atıklarından kollajen eldesi ve karakterizasyonu
Extraction and characterisation of collagen from the waste of grey mullet (Mugil cephalus)
  1. Tez No: 600786
  2. Yazar: ÖZLEM TEZE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMEN YANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Su Ürünleri, Biotechnology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Has kefal (Mugil cephalus) deri (ASC-D) ve kemiğinden (ASC-K) asitte çözünür kollajen (ASC) izole edilip karakterize edilmiştir. ASC-D ve ASC-K'nin kollajen verimleri, kuru ağırlık bazında sırasıyla % 5,57 ve % 2,63 bulunmuştur. Her iki kollajenin besin kompozisyonunda ana bileşen protein olup, kül ve yağ içerikleri düşüktür. Her iki kollajende glisin dominant amino asit olup bunu sırasıyla prolin, alanin, hidroksiprolin, arginin ve glutamik asit izlemiştir, tirozin, metiyonin ve lösin miktarları ise düşük bulunmuştur. Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR), her iki kolajenin de üçlü sarmal yapısının korunduğunu göstermiştir. Taramalı Elektron Mikroskopu (SEM) görüntülerinde kollajenlerin süngerimsi görünümde ve lifli yapıda olduğu belirlenmiştir. Termal denatürasyon sıcaklıkları sırasıyla ASC-D için 35,69°C ve ASC-K için 35,05°C bulunmuştur. X-Işını Kırınım Difraktometresi (XRD) ölçümleri kollajenlerin sarmal yapılarının bozulmadığını göstermiştir. Kollajenlerin Ultraviyole Görünür Işık (UV-Vis) absorpsiyon spektroskopi ölçümlerinde tek bir absorbsiyon zirvesine sahip olup sırasıyla ASC-D için 229 ve ASC-K için 230 nm dalga boyunda maksimum absorbans göstermiştir. Her iki kollajen de, UV-Vis, FTIR spektrometresi ve amino asit bileşimine dayananarak tip I kollajen olarak tanımlanmıştır. Bu bulgular has kefal atıklarının (deri ve kemik) alternatif bir kolajen kaynağı olma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Acid soluble collagen (ASC) from the skin (ASC-S) and bone (ASC-B) of grey mullet (Mugil cephalus) were isolated and characterized. Yields of ASC-S and ASC-B were 5.57 and 2.63 % respectively, on the basis dry weight. Proximate analysis showed both collagens had protein as a major constituent with trace amount of ash and fat. Both collagens contained glycine as the major amino acid with relatively high content of proline, alanine, hydroxyproline, arginine and glutamic acid. Nevertheless, they had the low content of tyrosine, methionine and leucine. Besides, fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) proved that both collagens were integrated and native. SEM result depicted that both collagens were in the form of fiber sponge-like scaffolds. Thermal denaturation temperatures were determined to be 35.69 and 35.05C, respectively. The results of XRD proved that the two collagens retained their helical structures. These collagens had evident absorption at 230 nm by UV-Vis spectra. Extracted collagens were characterized as type I collagen basing on UV–Vis, FTIR spectrometer and amino acid composition. These findings suggested that grey mullet waste (skin and bone) collagen possess the potential to be an alternative collagen source for a variety of uses in many fields.