Endofitik bakteriler ve arbüsküler mikorhizal fungusların hıyar köşeli yaprak leke hastalığına (Pseudomonas syringe pv. Lachrymans) ve bitki gelişimine etkilerinin araştırılması
Using endophytic bacteria and arbuscular mycorrhizal fungi as alone and its combination against to angular leaf spot disease (Pseudomonas syringe pv. Lachrymans) of cucumber
  1. Tez No: 600857
  2. Yazar: YÜSRA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AKKÖPRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, Endofit bakteriler (EB), Arbusküler Mikorizal Fungusların (AMF) ve bunların kombinasyonların, Pseudomonas syringae pv. lachrymans (Psl)'ın sebep olduğu Hıyar Köşeli Yaprak Leke Hastalığına, bitki biyokütlesine, klorofil ve fosfor içeriklerine etkileri araştırılmıştır. Ayrıca EB uygulamalarının mikorizal kök kolonizasyon üzerine etkileri de iklim odası çalışmaları ile belirlenmiştir. Endofit bakteriler; Ochrobactrum sp. CB36/1, Pantoea agglomerans CC37/2, Bacillus thuringiensis CA41/1, Pseudomonas fluorescens CC44 ile kaplanan“Gordion F1”hıyar tohumları, AMF Glomus intraradices ve Gigaspora margarita inokule edilerek hazırlanan perlit yetiştirme ortamına ekilmiştir. Psl dört haftalık fidelere pulverize edilerek uygulanmıştır. Hastalık şiddeti Psl uygulamasından 14 gün sonra 0-6 skalasıyla değerlendirilerek deneme sonlandırılmıştır. EB'lerin teksel uygulamaları hastalık şiddetini önemli düzeyde azaltırken, AMF uygulamalarının herhangi bir etkisi gözlemlenmemiştir. Her iki mikorizal fungus türü ile Pseudomonas fluorescens CC44 ve Glomus intraradices ile Pantoea agglomerans CC37/2 konbinasyonları hastalık şiddetini baskılamada etkili olmuşlardır. Bununla birlikte Pantoea agglomerans CC37/2 izolatı Gigaspora margarita'nın kök kolonizasyonu artırdığı belirlenmiştir. Bitki gelişimi üzerine EB uygulamalarının olumlu etkilerinin daha fazla olduğu görülmüştür. Sonuç olarak uygun mikorizal fungus ve endofit bakteri kombinasyonlarının oluşturulması ile bitki gelişimi ve hastalık kontrolüne pozitif katkılar sunulabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of Endophyte bacteria (EB), Arbuscular Mycorrhizal Fungus (AMF) and their combinations on cucumber Angular Leaf Spot Disease (ALS) caused by Pseudomonas syringae pv. lachrymans (Psl), plant biomass, chlorophyll and phosphorus contents. Also, the effects of EB applications on mycorrhizal root colonization were determined by climate chamber studies. The seeds of cucumber cv.“Gordion F1”was covered with endophyte bacteria isolates Ochrobactrum sp. CB36/1, Pantoea agglomerans CC37/2, Bacillus thuringiensis CA41/1, Pseudomonas fluorescens CC44, and then, sowed in growing medium amended with AMF Glomus intraradices and Gigaspora margarita. Psl was applied by spraying to four weeks old seedlings. The disease severity of ASL was evaluated by 0-6 scale at 14th days after Psl inoculation. While the individual applications of EBs significantly reduced the severity of the disease, no effect of AMF applications was observed. The combinations of both mycorrhizal fungi species with Pseudomonas fluorescens CC44, and Glomus intraradices with Pantoea agglomerans CC37/2 were effective in suppressing disease severity. However, Pantoea agglomerans CC37/2 increased the root colonization of Gigaspora margarita. The positive effects of EB applications on plant growth were found to be higher than bout of AMF species. As a result, it has been seen that appropriate combinations of mycorrhizal fungi and endophyte bacteria can be positively contributed to plant growth and disease control.