Premenstruel sendrom ile postpartum depresyon gelişme riski arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relati̇onshi̇p between premenstrual syndrome and postpartum depressi̇on ri̇sk
- Tez No: 600868
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİL IŞIK SÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışma 2 hafta -12 ay arası bebeği olan annelerde gebelikten önce premenstruel sendrom (PMS) varlığı ile postartum depresyon (PPD) gelişme riski arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma kesitsel ve tanımlayıcı tiptedir. Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine 01.03.2019-31.05.2019 tarihleri arasında başvuran, 2 hafta - 12 ay arası sağlıklı bebeği olan anneler dahil edilmiştir. Çalışmamızın veri kaynağını 29 sorudan oluşan sosyodemografik soru anketi, Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDÖ) ve Premenstruel Sendrom Ölçeği (PMSÖ) kullanılmıştır. Çalışmadaki tüm verilerin tanımlayıcı istatistiki verileri hesaplanmıştır. Sürekli nicel değişkenlerin normallik varsayım kontrolü Kolmogorow Smirnov testi ile yapılmıştır. Nicel değişkenlerin gruplar arası karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi kullanılmıştır.Kategorik değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson Chi Square, Fisher Freeman Halton ve Fisher Exect testleriyle incelendi. Nicel değişkenler arasındaki ilişkiler Speerman korelasyon analizi ile değerlendirildi. p=13 alan ve PMSÖ >=111 alan annelerin oranı %76,4 (55/72), EPDÖ =111 alan annelerin oranı olan %37 (87/235)' den anlamlı düzeyde daha yüksektir (p=13 alan ve PMSÖ
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to investigate the relationship between the presence of premenstrual syndrome (PMS) and the risk of developing postartum depression (PPD) before pregnancy in mothers with infants between 2 weeks and 12 months. Method: This research is cross-sectional and descriptive. Mothers with healthy infants between 2 weeks and 12 months were admitted to the Pediatric Outpatient Clinic of Düzce University Health Application and Research Hospital between 01.03.2019-31.05.2019. The data source of our study was a sociodemographic questionnaire consisting of 29 questions, Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS) and Premenstrual Syndrome Scale (PMSÖ). Descriptive statistical data of all data in the study were calculated. The normality hypothesis of continuous quantitative variables was checked by Kolmogorow Smirnov test. Mann Whitney U test was used to compare quantitative variables between groups. Pearson Chi Square, Fisher Freeman Halton and Fisher Exect tests were used to investigate relationships between categorical variables. The relationships between quantitative variables were evaluated by Speerman correlation analysis. p= 13 from EPDS and PMSÖ> = 111 were significantly higher than the rate of 37% (87/235) of the mothers who received EPDS = 111 higher (p = 13 from EPDS and those who received PSSÖ