Göçmenlere bakım veren hemşirelerin yaşadığı güçlükler ve kültürel duyarlılıkları
The cultural sensitivity and nurses experienced by nurses care of immigrants
  1. Tez No: 600878
  2. Yazar: NİDA NUR ŞATIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR AYDIN AVCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışma Rize Devlet Hastanesi'nde görev yapmakta olan hemşirelerin göçmenlere bakım verirken yaşadığı güçlükleri ve kültürel duyarlılıklarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışma Rize Devlet Hastanesi'nde görev yapmakta olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 194 hemşire ile Nisan-Mayıs 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri ''Veri Toplama Formu'' ve ''Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeği'' kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın verileri Kruskal Wallis, Mann Whitney U, bağımsız örnekler t testi ve korelasyon yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma yapılmadan önce etik kurul ve kurum izinleri ile katılımcıların sözel onamları alınmıştır. Bulgular: Hemşirelerin yaş ortalaması 35,9±5,2 yıl olup %81,4'ü kadın, %55,7'si evli, %71,6'sı lisans ve lisans üstü eğitim durumuna sahiptir. Hemşirelerin %78,4'ünün Türkiye dışından gelen hastalara bakım verdiği, bu hastaların %33,7'sinin Gürcü, %32,6'sının Suriyeli olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin farklı ülkelerden gelen hastalara bakım verirken sorun yaşadığı alanlar %46,3 dil ve %36,1 iletişimdir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to determine the difficulties and cultural sensitivity of nurses working in Rize State Hospital while providing care to immigrants. Material and Method: This study was conducted between April and May 2019 with 194 nurses working at Rize State Hospital and who agreed to participate in the study. The data of the study were collected by using ''Data Collection Form'' and ''Intercultural Sensitivity Scale''. It was used that Kruskal Wallis, Mann Whitney U, Independent sample t test and Correlation in the data analysis. Prior to the study, the ethics committee and institutional permissions and verbal consent of the participants were obtained. Results: Average of age nurses participated this study was 35,9±5,2 years and 81,4% of nurses female, 55,7% of nurses married, 71,6% of nurses have undergraduate and graduate degrees. 78.4% of the nurses that give care to patients from outside Turkey, 33.7% of these patients were Georgian and 32.6% were Syrian. The areas where nurses have problems in providing care to patients from different countries are 46.3% language and 36.1% communication.