The waste pickers of İstanbul: A case study
İstanbul'un kağıt toplayıcıları: Bir saha araştırması
  1. Tez No: 600879
  2. Yazar: EBRU AYŞEGÜL GÜGÜŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞECAN TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez, İstanbul'daki geri dönüşüm endüstrisinin işleyişine ve bu sektörde kağıt toplayıcılarının rolüne odaklanmaktadır. Geri dönüşüm çok sayıda aktörü barındıran bir sektördür. Kağıt toplayıcıları ise, bu sistemin en dezavantajlı grubu olmasına rağmen, bu sektörü mümkün kılan ana aktörler olmaları bakımından kritik bir konuma sahiptirler. Bu çalışma, geri dönüşüm sektöründeki hiyerarşinin nasıl şekillendiğini inceleyerek, enformel sektör, göç ve kentsel yoksulluk bağlamında kağıt toplayıcılığı işini anlamaya çalışmaktadır. Bu tez öncelikle, Türkiye'de atık toplama işinin merkezileştirme hikayesine odaklanarak atık ve geri dönüşüm sektörünü küresel bir olgu haline getiren koşulların tarihsel analizini yapmaktadır. Ardından, İstanbul'da kağıt toplayıcılığı işini, çalışma koşullarını ve kağıt toplayıcılarının kendi işleriyle ve kentle kurdukları ilişkileri incelemektedir. Bu tez, geri dönüşüm, atık ve atık toplama işleminin sosyolojik önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the role of waste pickers in the recycling industry. Recycling is a sector that has many actors. Even though waste pickers are the most disadvantaged group of this system, they have a critical position as they are the main actors that make this sector possible. This study examines how the hierarchy in the recycling sector is shaped and thus tries to examine the waste picking as labor in the context of informal sector, migration and urban poverty. My research firstly makes an historical analysis of the conditions that make it into a global phenomenon while focusing on the centralization story of waste, waste collection and recycling sector in Turkey. Then, my research delves into the work of waste picking in İstanbul; the working conditions of the waste pickers and the relationship they have with their labor and with the city. This thesis underlines the sociological importance of recycling, waste and waste picking.