Türkiye'nin enerji potansiyeli, stratejileri ve enerji arz güvenliği
Turkey's energy potential, strategies, and energy supply security
- Tez No: 996971
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Enerji, insan hayatında olduğu gibi devletler için de mühim bir yere sahiptir. Gelişmiş devletler var olan güçlerini koruyabilmek adına enerjiye ihtiyaç duyarken, gelişmekte olan ülkeler için ise“enerji”kalkınma hedeflerini gerçekleştirmede önemli bir kalemi oluşturmaktadır. Petrol ve doğal gaz gibi yenilenemeyen kaynak ihtiyacının neredeyse tamamına yakınını ithal eden Türkiye, kaynaklarını çeşitlendirebilmek, sürdürülebilir kılmak, olumsuz çevresel etkileri azaltabilmek ve kaynaklarını daha güvenilir kılmak hedefleriyle yenilenebilir enerji yatırımlarına hız kazandırmıştır. Sürdürülebilirlik, kullanılabilirlik, maliyet ve sosyo-politik etkileri bakımından farklılık gösteren çeşitli enerji kaynakları vardır. Her bir enerji kaynağının seçimi, kıt kaynaklar ve rasyonel koşullarda enerji arz güvenliğini farklı şekilde etkilemektedir. Bu kapsamda enerjide dışa olan bağımlılığı azaltmak ve iklim değişikliği ile başa çıkabilmek adına ülkeler, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmektedir. Türkiye'de artan nüfus, sanayileşme ve üretim artışı ile paralel olarak enerji talebi de artmış, yüksek düzeyde fosil yakıtlara bağımlılık ciddi derecede enerji arz riski yaratmıştır. Bunun sonucu olarak yükselen enerji talebinin karşılanması noktasında farklı arayışlar meydana gelmiştir. Bu arayışların çıkış noktası ise yine Türkiye'nin kendi kapasitesinde görülmüştür. Bu çalışmada, Türkiye'de genel enerji profili ile yenilenebilir enerjinin rezerv- üretim- tüketim durumu değerlendirilmiş olup, ülkenin enerji politikasına ışık tutabilecek noktalar belirlenmeye çalışılmıştır. Temel amaç, Türkiye'nin enerji arz güvenliğini yenilenebilir enerji kaynakları bağlamında incelemektir.
Özet (Çeviri)
Energy has an important place for states as well as for people. While developed states need energy to maintain their existing power, for developing countries,“energy”constitutes an important item in achieving their development goals. Türkiye, which imports almost all of the prices of non-renewable resources such as oil and natural gas, has accelerated flexible energy investments with the aim of diversifying its resources, reducing the effects of sustainable, negative stress and making its resources more reliable. There are a number of diverse energy sources that vary in sustainability, availability, cost and socio-political aspects. The selection of each energy source, its scarce resources and consumed energy supplies are different. Countries are turning to energy resources in order to reduce cooling, which is a limitation in energy, and to cope with climate change. Energy demand is also increasing in parallel with the increasing population, industry and production in Türkiye, and the policy of high levels of fossil fuels has created a serious energy supply risk. Different searches are emerging to meet the rising energy demand. The starting point of these searches is again in Türkiye's own capacity. In this sense, the general energy profile and the reserve-production-consumption situation of replacement energy in Türkiye have been evaluated, and points that can shed light on the country's energy policy are continuing to be determined. The main purpose is to examine energy sources to change Türkiye's energy supply.