İlköğretim matematik öğretmen adaylarının ortaokul matematik dersi öğretim programı cebir öğrenme alanındaki kavramlara yönelik tanımları
Primary school mathematic teacher candidates' definition on the concept of alcegra learning program
  1. Tez No: 601001
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEBAHAT YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı; ilköğretim matematik öğretmen adaylarının ortaokul matematik dersi öğretim programı cebir öğrenme alanındaki cebirsel ifade, denklem, özdeşlik, değişken ve bilinmeyen kavramlara yönelik getirdikleri kavram tanımlarının ortaya çıkarılması ve bu kavramların MEB kitaplarındaki tanımlarına yönelik düşüncelerinin incelenmesidir. Bu araştırmada nitel araştırma desenlerinden olgubilim (fenomenoloji) kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2018 - 2019 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Ankara ilinde yer alan bir üniversitede Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Matematik Eğitimi anabilim dalında öğrenim gören 70 son sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Bu çalışma grubu uygun örnekleme ya da diğer bir ismiyle elverişli örnekleme ile seçilmiştir. Araştırmada toplanan veriler betimsel içerik analizi ile araştırmacı tarafından analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmen adaylarının matematiksel kavramlara yönelik bir örnek vermekte zorlanmazken bu kavramları tanımlamakta zorlandıkları görülmüştür. Öğretmen adaylarının bu kavramlara yönelik getirdiği tanımların MEB kitaplarındaki tanımlardan farklı olduğu ve tanım olma ölçütlerine uygun olmayan tanımların olduğu görülmüştür. Öğretmen adaylarının tanım olma ölçütlerini ifade edemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out the definitions of elementary mathematics teacher candidates in terms of algebraic expression, equation, identity, variable and unknown concepts in the field of algebra learning in middles chool mathematics curriculum and to examine their thoughts about the definitions of these concepts in MEB books. Phenomenology, one of the qualitative research designs, was used in this study. The study group of the study consists of 70 senior students studying in the Mathematics Education Department of the Faculty of Education, Department of MathematicsandScienceEducation in a university located in Ankara in the spring term of 2018 - 2019 academic year. This study group was selected by appropriate sampling or by another name. The data collected in the study were analyzed by descriptive content analysis by the researcher. As a result of the research, it was seen that preservice teachers had difficulty in defining these concepts while not having difficulty in giving an example about mathematical concepts. It was seen that the definitions that teacher candidates brought to these concepts were different from the definitions in the MEB books and there were definitions that did not meet the definition criteria. It was seen that teacher candidates could not express their criteria of definition.