Boğaz bölgesinde farklı delik sayılarına sahip venturi aygıtının havalandırma performansının incelenmesi
Investigation of aeration performance of venturi device have different hole numbers on throat section
- Tez No: 601163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMERUL FARUK DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Akarsularda bulunan çözünmüş oksijen miktarı, hem suyun kalitesini gösteren bir parametre, hem de suda yaşayan canlıların yaşamlarını devam ettirmelerini sağlayan önemli bir etkendir. Hidrolik yapıların akarsular ile kısa süre temas etmelerinin çözünmüş oksijen miktarına önemli etkileri vardır. Kaskatlar ve venturiler suların havalandırılmasında kullanılan önemli hidrolik yapılardır. Venturi sistemlerinde daralan kesit içerisinde ilerleyen suyun hızının ani bir şekilde artması ile birlikte boğaz bölgesinde negatif basınç oluşur. Hız değişiminin neden olduğu bu düşük basınç havayı sistem içerisine sürükler. Sistem içerisine giren hava miktarı venturi giriş-boğaz kesitleri arasındaki orana bağlı olarak değişir. Bu tez çalışmasında 36, 42 ve 54 mm çaplarında dairesel venturiler kullanılmıştır. Boğaz bölgelerinin çapı, venturi çaplarının 0.5 ve 0.75 katı, boğaz bölgesi uzunluğu ise boğaz bölgesi çapına eşit ve 2 katı olarak belirlenmiştir. Venturilerin üzerinde, boğaz bölgesinin orta noktasından başlayarak aralarındaki mesafe boğaz bölgesi uzunluğunun 0.75 katı olacak şekilde 6 mm çapında ve karşılıklı 3 çift delik açılmıştır. Venturilerin sistemle montajı sağlanıp sudaki çözünmüş oksijen konsantrasyonu (ÇOK) üzerindeki etkileri incelenmiştir. Deneylerden elde edilen sonuçlar grafikler yardımıyla karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Bu çalışma sonucunda en yüksek ÇOK değerlerinin sırasıyla 36, 42 ve 54 mm çaplı venturilerde olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The amount of dissolved oxygen (DO) in the river is a parameter that indicates the quality of the water and is an important factor in the survival of aquatic organisms. Short contact of hydraulic structures with rivers has significant effects on dissolved oxygen content. The cascades and venturies are important hydraulic structures used in the aeration of water. In venturi systems, negative pressure occurs in the throat section by means of the sudden increase of the velocity of the water in the narrowing section. The air enters into the system because of this low pressure caused by the speed change. The amount of air entering in the system varies depending on the ratio between the venturi inlet and throat sections. In this thesis, circular venturi diameters of 36, 42 and 54 mm were used. The diameter of throat regions was determine to be 0.5 and 0.75 times the diameter of the venturi and the length of the throat region was equal to and 2 times the diameter of the throat region. On the venturi, 3 pairs of holes were drilled 6 mm in diameter with a distance of 0.75 times the length of the throat region starting from the midpoint of the throat region. The installation of the venturi with the system carried out and the effects on the dissolved oxygen concentration (DOC) in the water were investigated. The results obtained from the experiments were compared and interpreted with graphs. Results of this study has showed that the highest (DOC) values were observed in the venturi with a diameter of 36, 42 and 54 mm respectively.