Farklı arazi kullanımı ve toprak tiplerinin infiltrasyon üzerindeki etkisinin belirlenmesi
Different land use and determination of the effect of soil types on infiltration
  1. Tez No: 601171
  2. Yazar: HAYDAR ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALİ RIZA ÖZTÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Farklı arazi kullanımı ve toprak tiplerinin infiltrasyonla olan ilişkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışma Harran Ovası toprak serilerinde (Harran, Gürgelen, Kısas) toprakların bazı parametrelere bağlı olarak suyu nasıl infiltre ettiğine bakılmıştır. Bu amaç doğrultusunda infitrasyon ölçümleri yaptığımız alanda toprak örnekleri alınmış laboratuar ortamında 30'a yakın örnekte toprağın fiziksel, ve kimyasal parametreleri belirlenmiştir. Temel Bileşenler Analizi (Principal Component Analysis;PCA) kullanılarak tespitler belirlenmiştir. Seriler arasında gerçek infiltrasyon hızlarını kıyasladığımızda en yüksek infiltrasyon hızı Kısas Serisinde bulunmuştur. Ondan sonra sırasıyla Harran ve en düşük infiltrasyon hızı Gürgelen Serisinde meydana gelmiştir. Sonuç olarak arazi kullanımı ve toprak serileri infiltrasyon ve hidrolik geçirgenlik üzerine etkileri istatistiksel olarak önemli görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between different land use and soil types with infiltration was determined. This study examined how the soil infiltrates water depending on some parameters in Harran Plain soil series (Harran, Gürgelen, Kısas). For this purpose, soil samples were taken in the area where we carried out infitration measurements and physical and chemical parameters of the soil were determined in nearly 30 samples in a laboratory environment. Principal Component Analysis (PCA) was used to determine the determinations. When we compare the actual infiltration rates among the series, the highest infiltration rate was found in Kısas Series. Then, Harran and the lowest infiltration rate occurred respectively in the Gürgelen Series. In conclusion, the effects of land use and soil series on infiltration and hydraulic permeability were not statistically significant.