Örgüt kültürünün çalışanlarda inovatif düşünce geliştirme iş tatmini ve örgüt bağlılığına etkisi (Lif Levha Sanayi örneği)
The effect of organizational culture on job satisfaction anddevelopment of innovative thinking and organizational commutment in employees (Fiber Plate Industry example)
  1. Tez No: 601177
  2. Yazar: KAHRAMAN BERKAY GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ CEMİL AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada örgüt kültürünün çalışanlarda inovatif düşünce geliştirme, iş tatmini ve örgüt bağlılığına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Lif Levha Sanayi'nde çalışan 190 kişi üzerinde uluslararası alanda geçerliliği kanıtlanmış anketler uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) paket programı ile Tek Yönlü Varyans Analizi, Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizlerine tabi tutulmuştur. Yapılan çalışma sonucunda inovatif düşünce geliştirme, iş tatmini, örgüt bağlılığı ve örgüt kültürü arasında istatistiksel olarak anlamlı ve olumlu bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca sonucunda örgüt kültürünün inovatif düşünce geliştirme, iş tatmini ve örgüt bağlılığı üzerinde etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the effect of organizational culture on the development of innovative thinking, job satisfaction and organizational commitment in employees. For this purpose, internationally validated surveys were conducted on 190 people working in Fiber Plate Industry. The data obtained were subjected to One Way Analysis of Variance, Correlation Analysis and Regression Analysis with SPSS (Statistical Package for Social Sciences). As a result of the study, it was determined that there is a statistically significant and positive relationship between innovative thinking development, job satisfaction, organizational commitment and organizational culture. In addition, the effect of organizational culture on the development of innovative thinking, job satisfaction and organizational commitment was found to be statistically significant.